banner52

banner74

Bursa'da Sahil Var Tesis Yok

Gemlik ve Mudanya sahillerinde yetki, Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Başkan Alinur Aktaş, geçen hafta düzenlediği bir programla kıyıları gündeme taşırken “Bugüne kadar sahilde turizm yatırımı için gelen 1 kişi bile olmadı” dedi. Bursa’da 115 kilometre deniz, 162 kilometre göl kıyısı olmak üzere toplam 277 kilometrelik sahil şeridi var ancak tesis yok…

GÜNDEM 15.08.2022, 01:02 15.08.2022, 01:40
Bursa'da Sahil Var Tesis Yok

İzlenim: N. Nuri Yavuz

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçen hafta kentin sahillerini gündeme taşıdı. Başkan Aktaş, bir grup basın mensubu, belediye bürokratları ve Milletvekili Zafer Işık ile birlikte Mudanya’daki Eşkel Sahili’ni ziyaret etti. Aktaş, İznik İnciraltı Halk Plajı’nın ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazandığını da duyurdu.

24 PLAJDA TEMİZLİK

Eşkel’de özel bir işletmede düzenlenen basın açıklamasında Başkan Aktaş, yaz döneminde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aktaş, “24 adet halk plajında, 25 idari personel, 135 temizlik personeli ve 30 araçlık filo ile her gün rutin olarak 30 hektarlık sert zemin ve 76 hektarlık kumluk alanın temizliği yaptık. Plajlara 100 soyunma kabini, 100 ücretsiz duş, 900 çöp kutusu, 600 ücretsiz şezlong ve 6 engelli platformu yerleştirildi” dedi.

VATANDAŞA ÇAĞRI

Basın mensupları, bürokratların yanı sıra vatandaşın da izlediği basın açıklamasında Başkan Aktaş, halk plajlarının temiz tutulması için vatandaşa duyarlılık çağrısı yaptı: “Plajlar; biriken çöp, yosun, taş ve benzer atıkların toplanarak her gün kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu noktada her bir vatandaşın duyarlılığı çok önemli… Maalesef hiç olmaması gereken üzücü manzaralarla karşılaşıyoruz.

TEK BİR ÇİVİ ÇAKILMADI

Sahillerde yetkinin Gemlik ve Mudanya belediyelerinin isteği üzerine 2020 yılındaki meclis kararıyla ilçelere devredildiğini hatırlatan Aktaş, her iki belediyeyi de eleştirdi: “Karacabey, İznik ve Orhangazi Belediyemiz ‘bizim gücümüz yetmez’ deyip sahillerdeki yetkiyi istemedi. Ancak tüm meclis üyelerinin ‘evet’ demesine rağmen Mudanya’da maalesef sahillere tek bir çivi bile çakılmadı. Gemlik’te de polemik konusu olduğu için söylüyorum. Kumla’dan çok teşekkürler alıyorum. Ancak 1000 tane şezlong muhabbeti var, herkes oraya takıldı. Kumla’da 1-1,5 kilometreden hariç çivi çakılan nokta kadar yer yok. Burası sonuçta 5 yıldızlı tatil köyünün plajı değil, halk plajı. Bu tip yerlerde kafesi, şezlongu, işgaliyesiyle ilgili rant hesapları yapılır. Bizim öyle bir hesabımız yok. İki yıllık süreçle verdik. İki yılın sonunda Mudanya’da çivi çakmak nasip olmadı. Gemlik Belediyesi’nde de Kumla’dan başka bir şey görmedik. Hala kumla ile alakalı muhabbetler yapılıyor. Kurşunlu gibi çok daha büyük sahil var. İhalesini yaptık, ancak giren firma olmadı. Yeni bir ihale gerçekleştirdik.

ÇÖP TARTIŞMASI

Maalesef ‘sahil bize ait değil, çöpünü toplamıyorum’ gibi bir algıyla zaman zaman karşılaşıyoruz. Ben ilçe belediye başkanlığı da yaptım. Çöpü ilçe belediyesi toplar, bertarafıyla ilgili iş ve işlemleri Büyükşehir Belediyesi yapar. Büyükşehir olarak bizim temizlik işleri gibi bir birimimiz yok. Ama arkadaşlarımızla birlikte bıkmadan usanmadan bu işleri yerine getirmeye çalışıyoruz.

SU İÇİN YATIRIM

Aktaş’ın basın açıklamasını takip eden yöre sakinleri sık sık toplantıya dâhil olarak sorunlarını dile getirmeye çalıştı. Başkan Aktaş, vatandaştan basın açıklamasının tamamlanması için müsaade isterken sonrasında kendilerine de söz verileceğini ifade etti. Vatandaşın özellikle dert yandığı içme suyu sorunu hakkında Aktaş, arıtma tesisi ve içme suyu isale hattı çalışmalarının yılsonuna kadar tamamlanacağı sözünü verdi.

İÇME SUYU İLE BAHÇE SULANIYOR

Esence’de (Eşkel) normalde bin 300’lerde olan nüfus yoğunluğunun yaz aylarıyla birlikte 15-20 binleri bulabildiğini ve özellikle hafta sonları yoğunluk yaşandığını belirten Başkan Aktaş, bölgedeki içme suyu sorununun dönemsel ve bu yoğunluktan kaynaklandığını da hatırlattı. Öte yandan Aktaş, içme suyunun bölgede bahçe sulamada kullanıldığını ve bunun da su sorununa neden olduğunu vurguladı. Toplantıda söz alan bazı yöre sakinleri ve mahalle muhtarı, içme suyuyla bahçe sulaması yapıldığını doğruladı.

‘MEYHANE İSTEMİYORUZ’

Vatandaşla diyalog bölümünde bir kişi, Eşkel’deki alkollü mekânlara bir çeki düzen verilmesi ve bölgede bir barlar sokağı oluşturulması gerektiğini ifade etti. Yine yöre sakinlerinden bir kadın, bu talebe tepki göstererek Eşkel’de meyhane veya pavyon istemediklerini söyledi. Eşkel sahilinde yapımı tamamlanmamış halde duran ‘dalgakıran’ın geceleri tekinsiz hale geldiğini belirten kadın, başkan gelecek diye sahilde çalışma yapıldığı vurguladı ve bu çalışmanın her zaman yapılmasını istedi. Sinek çokluğundan şikayet eden vatandaşa Aktaş, düzenli ilaçlama yapıldığı ve bu çalışmaların süreceğini söyledi.

GAZETECİLERE TEPKİ

Basın toplantısını takip eden halktan biri, gazetecilerin Eşkel’e daha önce hiç gelmediğini, sorunları bilmediğini belirterek ‘Böyle gazetecilik mi olur? Bu basın toplantısından 1 hafta önce gelip burada kalıp sorunları dinlemesi ve öğrenmesi gerekir gazetecilerin’ şeklinde ifadeler kullandı. Gazetecilerin sessizliğini koruduğu tepkiye Başkan Aktaş, gazetecilerin görevleri üzerine değerlendirme yaparak yanıt verdi.

***

TÜRKYILMAZ’A ELEŞTİRİ

Mudanya sahil bandındaki düzenleme hakkında CHP ilçe başkanlığı ve Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın açıklamalarına dair görüşü sorulan Başkan Aktaş, “Mudanya 100 bin, Bursa 3 milyon nüfuslu… Kendimi Mudanya ile yarıştıracak değilim. Bilgi ve tecrübeyi zaten tartışmam bile. Mudanya ile ilgili yapılanlar orada. Çıkacak, 8,5 yılda ne yapmış anlatacak. Hepsini 2 sene bıraktık ne yaptın? Çivi bile çakmadı. ‘İstemedim, meclis karar almış’ dedi. Doğru sen meclise gelmediğin ve alakan olmadığı için bilmiyorsun. Ama o dilekçeyi sen verdin. Topu önceki döneme atmak istemiyorum. Ama sahilde yapılan imalatta müteahhitten kaynaklanan bazı sıkıntılar vardı. Dönem dönem orada belirli tadilatlar yapıyoruz. Kurban Bayramı’nda 17 ilçeden sadece Mudanya’dan şikâyet aldık. Daha çöpü toplamaktan acizler. Amaçları iş yapmak değil. Amaçları bağcıyı dövmek, bizi işimizi ihmal ediyormuş gibi göstererek zor durumda bırakmak. Biz işimizin başındayız 7/24 alarm halindeyiz” dedi.

***

KAÇAK YAPILAŞMA VAR!

Eşkel’de imar durumuna yönelik soruya yanıt veren Aktaş, “Kaçak yapılaşma var. İnşaat ve oturma ruhsatı tamamen ilçe belediyesiyle alakalı. Buraya ilgi giderek artacaktır. Bunların planlanması gerekiyor. Burada imar barışından istifade ederek alınmış yerler de var. Mudanya Belediyesi’nden temmuz ayında planlar geldi. Büyükşehir’in Eylül Meclisine yetişir diye düşünüyorum. 1/100 binlik planla alakalı önümüzdeki haftadan itibaren görüşmeler de başlıyor” dedi. Aktaş, bölgede turizm yatırımı konusundaki bir soruya ise “Bugüne kadar sahilde turizm yatırımı için gelen 1 kişi bile olmadı” yanıtını verdi. Aktaş, salgınla birlikte insanlarda yeşil, çevre ve doğaya karşı artan duyarlılığın bir yansıması olarak bu tarz yerlere ilginin arttığını bunun hem bireysel hem de turizm yatırımı olarak bölgeye yansıyacağını söyledi.

***

ŞEHRİN İÇİNDE KASABA

Eşkel’e giderken sağlı sollu zeytinlikler arasından geçiyorsunuz. İki şeritli ve bol virajlı yolu katlanır kılan bir manzara var. Filizleri gümüşe dönmüş yeşil örtü insanı büyülüyor. Hani bilmeyen biri geçse o yoldan ‘Burası Bursa mı?’ der. Ki Bursa’nın keşfedilmeyi bekleyen nice eşsiz güzellikleri var. Yer yer estetik yapılar, yer yer köy yerleşimleri görüyorsunuz. Yeşilin içine dalmış zevkten yoksun beton ucubeler de yok değil. Özellikle de yol boyunca koylardaki özel mülkiyet alanları şaşırtıcı derece büyük. Bu insanlar, buraları nasıl almış? Nasıl konutlaştırmış? Hayret doğrusu… Ultra lüks sayılacak yapılar da var küçük tek katlılar da… Yol boyunca göze çarpan bir başka rahatsız edici unsur ise kirlilik; şişeler, poşetler, kutular, molozlar vs. İnsanoğlunun hoyratlığı bazen tiksindirici boyuta ulaşabiliyor. Artık şu kirletmeme alışkanlığı kazanmamız gerek. Eşkel sahili gittiğimizde temizdi. Halkın dediği gibi başkan gelecek diye mi temizlenmiş, öncesinde temiz miydi, artık hep böyle temiz mi kalacak ayrı bir takip konusudur. Sahil temizdi ama rüzgâr, oranın bir gerçeği ve durmadan plajdan havalandırdığı kumu içerilere doğru taşıyor. Eşkel’de yapılar, sahil kasabasının ötesine geçememiş. Tepelerdeki lüks konutları saymazsak tek katlı, derme çatma, metruk ve bakımsız çok yapı gördüm. Nüfus yoğunluğu orta yaş ve üzeri. Birçoğunun eğitim düzeyi düşük. Öyle ki hem fiyatı ucuz diye (5’te biri) diye musluk suyuyla bahçe suluyor hem de su bitti diye yakınıyor. Öyle ki hem çöpünü yere atıyor veya atılmasına müsaade ediyor hem de sinekten şikâyet ediyor. Öyle ki hem kaçak yapı yapıyor hem de adalet istiyor. Öyle ki hem okumuyor hem de çok şeyi biliyor. Öyle ki hem pavyon istiyor hem de fuhuş, uyuşturucu ve alkol olmasın diyor... Birbiriyle ve kendisiyle çelişen sosyal tipolojilerimiz var. Bazı yerlere hizmeti anlatmak hizmeti götürmekten daha zor… Her şeyi devletten bekleyen zihniyet, kapısını süpürmekten aciz ama isyankâr… Hayatını saygın, estetik ve zararsız kılma bilincinde değil ama talepkâr… Böyle bir tabloda gönüllere girmek de zor iş doğrusu…

***

İZNİK GÖLÜ’NE MAVİ BAYRAK

İznik Gölü’ne Mavi Bayrak alabilmek için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuran Büyükşehir Belediyesi, su kalitesinden temizlik ve can güvenliğine, engelli erişim imkanlarından soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirdi. İznik İnciraltı Halk Plajı, Bursa’nın ilk Mavi Bayraklı plajı olmaya hak kazandı. Mavi Bayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik Kaymakamı Recai Karal, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege İller Koordinatörü Doğan Karataş’ın da katıldığı törenle İznik semalarında dalgalanmaya başladı.

BİR SEMBOL

Aktaş, “Marka olmanın belirli doneleri var. Marka olmak için markası tescillenmiş alanlarınızın olması lazım. Daha önce Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'na bu konuda müracaat etmiştik. Birbirinden ayrı ve önemli 33 kriteri yerine getirdik ve yüksek kalite göstergesi olan mavi bayrak ödülünü almaya hak kazandık. Sürdürülebilir çevre yatırımlarımızla sadece İnciraltı Plajımız değil, bütün plajlarımıza Mavi Bayrak almayı arzu ediyoruz. Biz Mavi Bayrağı bir sembol olarak görüyoruz. Olaya kısa vadeli değil şu cennet şehri daha da güzelleştirmek adına daha uzun vadeli bakmak zorundayız” dedi.

ALMAK ZOR

Türkiye’de 1993 yılından beni Mavi Bayrak organizasyonunun sorumluluğunu yürüten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege İller Koordinatörü Doğan Karataş Bursa’nın tarihinde ilk kez Mavi Bayrağa sahip olduğunu ve İznik’in, Van Gölü’nden sonra bu bayrağa sahip olan ikinci göl olduğunu vurguladı. Karataş, “Bugün bu bayrağın burada dalgalanmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine şükranlarımı sunarım. Mavi Bayrağı almak çok zor ama kaybetmek çok kolaydır. Önemli olan kazanılmış bu bayrağı koruyabilmektir. Bizce bu bayrağın korunması için en büyük sorumluluk plaj kullanıcısınındır. Bu sebeple bayrağımızı plaj kullanıcılarımıza, halkımıza, İzniklilere, Bursalılara emanet ediyor ve bayrağımızın uzun yıllar gururla dalgalanmasını ümit ediyoruz” diye konuştu. İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta da Mavi Bayrağın İznik’e kazandırılması noktasındaki çalışmaları nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 14 Temmuz 2024
İmsak 03:47
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:41
Yatsı 22:24
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21