banner52

banner74

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş: Kaos ortamı yaratmaya çalışan karanlık güçlere asla izin vermeyeceğiz

Yıldırım Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen mazbata töreninde, MHP’li Alparslan Karaaslan’ın, CHP Meclis Üyesi Zülfikar Bal’ı darp etmesinin ardından Yıldırım Belediyesi önünde basın açıklaması düzenlendi.

SİYASET 09.04.2024, 14:19
CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş: Kaos ortamı yaratmaya çalışan karanlık güçlere asla izin vermeyeceğiz

Basın açıklamasında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, “Zülfikar Bal’ın suçsuzluğu görüntülerle kanıtlanmış ve darp raporunda da burnunun kırıldığı tespit edilmiş olmasına rağmen verilen serbest bırakılma kararı hukuksuzdur, kanunsuzdur. Saldırgan hiçbir şey olmamış gibi halkın arasında dolaşabilmektedir. Toplum huzurunu ve kamu güvenliğini tehlikeye atan bu şahsın meclis üyeliğinin düşürülmesi ve bir an önce tutuklanması gerekmektedir. Bizler, Bursa’da kaos ortamı yaratmaya çalışan karanlık güçlere asla izin vermeyeceğiz. Bu tür kişilerin toplumumuzun huzurunu, birliğini ve beraberliğini bozmasına geçit vermeyeceğiz” dedi.

Yıldırım Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde düzenlenen mazbata töreninde, AK Parti listesinden seçilen MHP’li Meclis Üyesi Alparslan Karaaslan, 76 yaşındaki CHP Meclis Üyesi Zülfikar Bal’a zafer işareti yaptığı için saldırmış ve burnunu kırmıştı. Gözaltına alınan saldırgan Savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Çirkin saldırının ardından CHP Bursa İl Örgütü Yıldırım Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Düzenlenen basın açıklamasına, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, ilçe başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.

Basın açıklamasında konuşan CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş açıklamasında şunları söyledi:

“31 Mart Pazar akşamından itibaren güzel ülkemize baharın gelmesini sindiremeyenler, maalesef ki tüm yurt genelinde olduğu gibi şehrimizde de çeşitli faaliyetlerle bu büyük başarıyı gölgelemeye çalışmaktadır. Bu güçler demokrasi zaferini ve halkın iradesini yok sayarak, toplumsal barışa zarar vermektedirler. Bursamızda 47 yıl sonra gelen bu tarihi zaferi sindiremeyenler, sadece bir parti mensubuna değil, insanlığa sığmayacak saldırgan davranışları ile güzel şehrimizi saran bahar havasını bozmaya çalışmaktadır.

Bildiğiniz üzere 31 Mart yerel seçimlerinde hem Büyükşehir Belediye Başkanlığını hem de 6 ilçemizi kazanarak tarihsel bir başarıya imza attık. Yıldırım ilçemizde halkımız tercihini başka bir partiden yana kullanmış olmasına rağmen; demokrasiye ve halkımızın iradesine sonsuz saygımızla tüm ilçe yönetimimiz olarak mazbata törenine katıldık.

Bu tören sırasında, 76 yaşındaki partilimiz Zülfikar Bal, sadece zafer işareti yaptığı için Cumhur İttifakı üyesi bir meclis üyesi tarafından herkesin gözü önünde önce sözlü, ardından da fiziksel saldırıya uğradı.

Seçim sonuçlarını hazmedemeyen güçler, bu çirkin saldırı sonrası hakaret ve tehditlerine devam etmiş, halkın iradesine saygı duymayarak kaos ortamı yaratmaya çalışmıştır. Bu tür şiddet eylemleri, toplumumuzun değerlerine ve insanlık onuruna yapılmış bir saldırıdır ve asla kabul edilemez.”

KAMU VİCDANI BÜYÜK YARA ALDI

Açıklamasında, saldırganın gerekli suç duyurularının yapılmasına rağmen serbest kaldığını söyleyen Yeşiltaş, “Herkesin büyük saygı duyduğu, her zaman barışı ve demokrasiyi savunan değerli partilimiz Zülfikar Bal’ın suçsuzluğu görüntülerle kanıtlanmış ve darp raporunda burnunun kırıldığı tespit edilmiş olmasına rağmen verilen serbest bırakılma kararı hukuksuzdur, kanunsuzdur. Saldırgan hiçbir şey olmamış gibi halkın arasında dolaşabilmektedir. CHP Bursa İl Başkanlığı olarak, olayın gerçekleştiği ilk andan itibaren süreci yakından takip ediyor ve bize güvenerek oyunu teslim etmiş tüm yurttaşlarım adına kamu vicdanını yaralayan bu kararı verenlere Fatih Sultan Mehmet’in ölümsüz sözleri ile seslenmek istiyorum:

"ADALETİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜZ GÜN DEVLET DE ÖLÜR."

Adaleti yok saydığınızda, devletin temel taşı olan güven ve inanç da büyük zarar görür.

Adaleti yok saydığınızda, huzurlu bir toplumun inşasını engellersiniz.

Suçsuz ve masum bir insana, hiçbir sebep olmadan tüm kameraların önünde yapılan bu korkunç saldırıya ve hukuksuzluğa asla boyun eğmeyecek ve savcılık makamının kararına karşı gerekli itirazları sonuna kadar yapacağız.

Kamu vicdanının rahatlaması, tarafların can güvenliğinin korunması ve soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için bir an önce adaletin tecellisi gerekmektedir.

Seçimin etkilerinin sürdüğü bu günlerde, bu tür bir olayın kamuoyunda infiale yol açmaması için verilen karardan hızlı bir şekilde dönülmesi şarttır. Toplum huzurunu ve kamu güvenliğini tehlikeye atan bu şahsın meclis üyeliğinin düşürülmesi ve bir an önce tutuklanması gerekmektedir.

Alparslan Karaaslan isimli bu şahsın partisince yapılan açıklama da kamu vicdanını rahatlatmaktan uzak ve yetersizdir. Saldırganca bir tutum sergilemekten kaçınmayan bu şahsın hala partisi adına görev alıyor olması, o partiye gönül vermiş nice seçmenin vicdanını da derinden yaralamaktadır.

Bizler, Bursa’da kaos ortamı yaratmaya çalışan karanlık güçlere asla izin vermeyeceğiz. Bu tür kişilerin toplumumuzun huzurunu, birliğini ve beraberliğini bozmasına asla izin vermeyeceğiz.

Bizim tek hedefimiz, Bursa’ya hizmet etmektir. Bursamızın daha güvenli ve huzurlu bir kent olması için hep birlikte çalışacağız.

Bursa’da artık herkesin yüzü gülecek, huzuru bozmaya çalışanlar er geç adalet önünde hesap verecek.” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da yaptığı açıklamada, “Kabalığın ırkçı, faşist bir anlayışın geride kaldığını düşünmüştük. Demokrasinin, insan haklarının, onurluca, kardeşçe bir arada yaşamanın tarihsel bir dönem olduğunu düşünmüştük. Sandıktan çıkan iradeye herkesin sahip çıkacağını düşünmüştük. 22 yıllık AKP iktidarı ve küçük ortağının bu ülkeye dayattığı korkutan, ayrıştıran, itibarsızlaştıran, kamu kurumlarının teslim alındığı bir tarihsel süreç olduğunu biliyor, farkındaydık. Bizler bu ülkenin demokratikleri, barıştan yana olanlar, halkın iradesinin geçerli olduğunu bilerek yolumuza devam etmek istedik. Bu saldırı kabadayılar anlayışını oluşturmak istiyorlar. Bu ülke efelikten, kabadayılıktan, reislikten, faşizmden çekti. Biz barışça yaşamaya ant içmiş insanlarız” dedi.

“BU MECLİS BU ADAMLA YÖNETİLEMEZ”

Sarıbal, “Hiçbir inanç biçimine bakmadan, sadece bireysel hak ve özgürlüklerine bakmadan, bu yapılan çaresizliğin ortaya çıkışıdır. Bunları çok net, çok açıkça bilelim. Hiçbir zaman kabadayılıktan değil, hukuk, adalet üzerinden hesaplaşacağız. Adaletin bağımsız, tarafsız, ne yazık ki binalardan olduğunu ve kısıtlı olduğunu da biliyoruz. İktidar korkusuyla her türlü suça bahane bulan hukuk adamlarını uyarıyoruz. Bu sıradan bir olay değildir. 76 yaşında bir adam bir kafa darbesiyle bugün aramızda olmayabilirdi. Barış Manço Kültür Merkezi’nden elini kolunu sallaya sallaya çıktı. Bu mücadele demokrasi mücadelesidir. Zülfikar Bal yalnız değildir. Bu meclis bu adamla yönetilemez. İttifak yaptığı birlikteliği uyarıyoruz. Derhal meclis üyeliğinden istifa etmeli, etmiyorsa bu ülkenin bütünlüğüne inanıyorsanız, milli kaynaklarımızın yağmalanmasına rağmen bizzat ortağınız ile milliyetçilik naraları atarak toplumsal bilinci önceliyorsanız, Bursa’nın sorunlarını çözme gayeniz varsa derhal gereğini yapın. Gökyüzüne en yüksek sesle yükseleceğiz. Bizler bu ülkenin, Yıldırım’ın sahipleriyiz. Barış içinde, kardeşçe, onurluca yaşamak istiyoruz. Yaşasın Barış!” ifadelerini kullandı.

CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün de yaptığı açıklamada “Kentimizin büyük bir bölümünü kaybeden, monarşi özentileri halkın kanını emen, kamu malını talan edenler, anlaşılan yaşadıklarını hazmedememişlerdir. Son 20 yılda her türlü milliyetçiliğini ayaklar altına alanlara sizin milliyetçiliğiniz neredeydi? Sizin milliyetçiliğiniz 76 yaşındaki kronik hastalıkları olan meclis üyemize kafa atmak mıdır? Kardeşlik hukukumuzun bozulmasına, birlik ve beraberliğimizin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Belediye meclis üyelerimiz mazbatalarını almak üzere Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki programa iştirak ettik. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz son konuşmasını gerçekleştirirken bu olay yaşandı. AK Parti listelerinden MHP’li Alparslan Karaaslan, beklenmedik bir anda Zülfikar Bal’ın burnunun kırılmasına neden olmuştur. Savcılığa verdiği ifade de yalan beyanda bulunan Alparslan Karaaslan, Zülfikar Bal’ın kendisinin kasıklarına vurduğuna, ağır küfürler ettiğini söylemiştir. Böylesine haince, böylesine korkakça topluma çıkabiliyorlar. Hainler korkak olurlar, karakteristik özelliklerine göre yaptıkları suçları savunma özellikleri olmaz” şeklinde konuştu.

“BU VAHŞİ SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİREN HOLİGANIN HALKIN MECLİSİNDE YERİ YOK”

İlçe Başkanı Gün, “Bu vahşi saldırıyı gerçekleştiren holiganın halkın meclisinde yeri yoktur. Derhal gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu kişinin halkın meclisinden derhal bertaraf edilmesini istiyoruz. İnsanlıktan nasibini almamış bu zavallıların halka verecekleri hiçbir şey olmadığını kamuoyuna sunuyoruz. Bu olaya karşın zanlı ve yardımda yataklık yapanlara hesabı sorulacaktır. Asla yılmayacağız, halkın iktidarını kurana kadar. Bunları hak etmiş oldukları çöplüğüne gönderene kadar mücadelemiz devam edecektir. Parti olarak bu olayın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Açıklamanın ardından CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün ve belediye meclis üyeleri Bursa Adalet Sarayı’na giderek suç duyurusunda bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 04:00
Güneş 05:47
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:34
Yatsı 22:13
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21