banner52

banner74

‘Nilüfer’de Bazı Hizmetler Aksıyor’

İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Nilüfer’de birinci parti olmak ve ilk yerel seçimde aday çıkaracakmış gibi çalıştıklarını vurgularken “Nilüfer Belediyesi’nin bazı hizmetlerde eksik kaldığı ve yetişemediği noktasında vatandaşlarımızdan ciddi şikâyetler alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SİYASET 15.08.2022, 01:08 15.08.2022, 01:14
‘Nilüfer’de Bazı Hizmetler Aksıyor’

Röportaj: N. Nuri Yavuz

Nilüfer, Bursa’da sosyoekonomik ve sosyokültürel yapısıyla ayrışan ilçelerin başında geliyor. Uzun süredir CHP tarafından yönetilen ilçe bir yandan gelişirken diğer yandan sorunları da büyüyor. İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü ile teşkilatlanma çalışmaları, seçim hazırlıkları, kent sorunları ve Nilüfer Belediyesi üzerine konuştuk.

 • İYİ Parti’nin kuruluşundan bugüne Nilüfer’de oluşturulan organizasyon, temsil ve yapılanmadan bahseder misiniz?

İYİ Parti kurulurken çok zor süreçlerden geçti. Yalnızca Nilüfer ve Bursa’da değil, Türkiye’nin tamamında biz, yer kiralamakta çok sıkıntılar yaşadık. İnsanlar, partimiz ilk kurulduğunda tabelamız altından geçmeye korkuyordu.

 • Neden?

Baskın bir hükümet vardı. Bırakın üye olmayı, binadan içeri girenler kendilerini fişlenmiş gibi hissediyordu. İşinin, ticaretinin, çocuklarının zarar göreceğini düşünerek uzak duruyordu.

 • Bu bir hissiyat mı? Yoksa gerçekte de örnekleri oldu mu?

Oldu. Mesela daha parti kurulmadan, kuruluş aşamasında il il gezerken Çanakkale’de Sayın Meral Akşener hanımefendinin katıldığı bir program yaptık.  Bir otel kiraladık. Sözleşmesi yapıldı. Öngörülen ödemesi verildi. Salon hazırlandı, katılımcılar yerini aldı ancak tam Meral Hanım içeri girerken ışıklar kapatıldı. Sözleşmemiz iptal edildi ve ‘burada böyle bir toplantı yapamazsınız’ denildi. Israr edildi, karanlık ortamda program yapıldı. Sonuç, bize o salonu kiralayan otel müdürü görevden alındı. Bursa’da da parti için kiralamak istediğimiz yerlerin mülk sahipleri önce ‘evet’ dedi, sonra vazgeçti. Benzer bir otel vakasını Bursa’da da yaşadık. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Biz, bu baskıyı hissettik ve gördük. Partimize üye olup mahallesinde baskı gördüğü için istifa eden çok insan oldu. Ancak yılmadık, mücadelemize devam ettik.

 • Nilüfer’de kaç üyeniz var?

Bugün itibarıyla 3 bin 200 üyemiz var. Nilüfer’in 64 mahallesinin tamamında mahalle başkanlarının yanında mahalle yönetimlerimizi dahi kurduk. Bugün kadın kollarımıza üye 100 kişilik bir ekiple sahada her gün mücadele ediyoruz. Bunun yanında gençlik kollarımız çok ciddi bir yapılanmaya gitti. Nilüfer’de gençlerin sorunlarını ele alan ve çözüm üreten bir gençlik yapılanmamız var.

 • Sandık görevlilerinizi belirlediniz mi?

Yüzde 95 oranında belirledik. Sandığa hâkim bir ekibimiz var. Birçoğunun yedekleri de var.

 • Nilüfer’in kırsal mahallelerinde nasıl bir yaklaşımla karşılaşıyorsunuz?

Olumlu bir yaklaşımla karşılaşıyoruz. Özellikle çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaş bıkmış durumda ve bir nefes almak istiyor. Siyaset gergin ve iki kutuplu hale gelmiş, bir yanda yalnızca eleştiren diğer yanda yalnızca doğru diyenler var. İYİ Parti, sürece doğruya doğru, yanlışa da yanlış diyerek dâhil oldu. İYİ Parti yanlışa sadece yanlış demekle kalmayıp çözüm önerisini de sunan bir anlayış sergiledi.  Bu da kırsalda çok karşılık buldu. Meral Hanım, Bursa ve Nilüfer’de karşılığı olan bir siyasetçi ve seviliyor. Geçmişinde hiçbir akçeli işe girmemiş, memleket ve millet için proje üreten bir liderimiz var.

 • Peki, kentlilerin bakışı nasıl?

Özellikle son 1 yılda beyaz yakalı diye tanımlanan kesimden çok ciddi bir üye katılımı var. Bizzat kendileri üye olmak için geliyor ve ‘biz de artık taşın altına elimizi koymamız gerek’ diyerek katılım sağlıyorlar. Avukatlar, doktorlar, mühendisler ‘biz de bu işte varız’ diyerek yapacağımız etkinliklerde görev almak istediğini ifade ediyor. Aynı şekilde sanayicimizde de ciddi bir karşılık bulduk. Bunun yanında eski siyasi isimlerin ikinci kuşak temsilcilerinin tamamı İYİ Parti’ye yöneliyor.

 • Genel baktığınızda nasıl bir üye profiliniz var?

Öncelikle ilçe yönetimimizde her meslek grubundan arkadaşımız var. Yüzde 65-70 oranında da kadın ve gençlerden oluşuyor. Yaklaşık 65 kişilik yönetimimizde çiftçi de var doktor da var. Yönetimdeki tablo üye profiline yansıyor. Gençler ve kadınlar ağırlıkta… Özellikle kadınların ısrarla partimize katıldığını görüyoruz. Örneğin son yapılan 400 üyenin yüzde 70’i kadın. Bunda hem Meral Hanım’ın da etkisi var.

 • Yeni üyelerin siyasi kimliği açısından nasıl bir durum var? Hangi partilerden daha yoğun bir geçiş hissediyorsunuz?

İlk dönemlerde Demokrat Parti ve CHP’ye oy vermiş kişilerin partimize yöneldiğini gördük. Şuanda AK Parti ve merkez sağ partilerden geçiş oluyor. CHP’den geçiş azaldı.

 • Millet İttifakı ortağınız CHP tarafından yönetilen bir Nilüfer Belediyesi var. Sizin Nilüfer Belediyesi ile iletişiminiz nasıl? İttifak ilkesi bu iletişimde etkili mi?

Turgay Erdem, Nilüfer’de bugüne kadar alınan en yüksek oy oranı yüzde 62 ile seçildi. Bizim de oy verdiğimiz ve desteklediğimiz bir isimdi. Biz, genel merkezimizin yaptığı ittifak doğrultusunda gereğini yerine getirdik ama ondan sonra belediyenin yapmış olduğu, yapmak istediği yanlış işlerde biz müdahil oluyoruz. Yani bizim meclis üyelerimizin ‘hayır’ dediği veya ortak mutabakat sağlanmayan hiçbir şey meclisten geçmiyor. Vatandaştan bize gelen şikâyetleri belediyeye ilettiğimizde büyük oranda çözüm de buluyoruz. Sorunların çözülmediği noktalarda da tepkimizi dile getiriyoruz.

 • Yaklaşan seçimler için plan ve öngörünüz nedir?

Meclis üyemiz Mehmet Temirtaş’ın başkanlığında ‘Nilüfer’in Geleceği’ adlı bir komisyon kurduk. Bu grup, Nilüfer’deki sorun ve potansiyelleri ele alıyor. OSB’nin etkilerinden Gölyazı’nın turizm imajının güçlendirilmesine, belediyede idari işlerin daha hızlı hale getirilmesinden imar affıyla ilçede içinden çıkılmaz hale gelen sorunların çözümüne kadar birçok konu masaya yatırılıyor. Biz, önümüzdeki ilk yerel seçimlerde Nilüfer Belediyesi için aday çıkartacakmış gibi çalışıyoruz.

 • Bu komisyon sadece Nilüfer’de mi var?

Yalnızca bizim ilçemizde var. İl Başkanlığımızda da Büyükşehirle ilgili bir grup var.

 • İlçe olarak vatandaşa ulaşmak üzere başka projeniz var mı?

Vatandaşlara ulaşmak, sorunları dinlemek ve çözmek adına her pazartesi günü ‘Nilüfer Millet Masası’ etkinliği düzenliyoruz. Bu toplantılarda meclis üyemiz ve başkanlık divanından bir arkadaşımız hazır bulunuyor. İYİ Partili olan veya olmayan tüm Nilüferli vatandaşı davet ediyor ve dinliyoruz. Bizi eleştiren ifadelerini de dinliyoruz. Bu toplantılara milletvekillerimiz, genel idare kurulu üyelerimiz, başka ilçelerin başkanları katılıyor. Bu toplantılarda elde edilen sorun ve şikâyetleri ilgili yerlere iletiyor ve takip ediyoruz.

Her salı günü ilçe yönetimi olarak toplantı yapıyoruz. Her Çarşamba günü uyguladığımız ‘İyilik Sofrası’ adlı bir projemiz var. Bu proje kapsamında üniversite öğrencilerimizin evlerine yemek götürüyoruz. Bu yemekler bizzat evimizin mutfağında yaptığımız yemekler oluyor. Kendimiz için o gün yapılan yemekten bir tencere daha fazla yapılıyor ve onu öğrencilerle paylaşıyoruz. Her Perşembe günü esnaf ziyaretlerimiz var. Nilüfer’in bir caddesinde veya sokağında esnafı ziyaret ediyoruz. Her Cuma ‘Güneşin Şefkatli Elleri’ adlı projemiz kapsamında yaşlılarımızı evlerinde misafir ediyoruz. Yalnız yaşayan amca ve teyzelerimizi ziyaret ederek onlara evlerimizde yaptığımız kekleri götürüyoruz, yanımızda çay ve kahvede götürerek onlara kendi evlerinde hizmet ediyoruz. Onlarla sohbet ediyoruz. Her cumartesi günü mahalleleri geziyoruz. Her pazar günü de sandık eğitimi düzenliyoruz. 7 günün yedisinde de doluyuz. Biz tüm etkinliklerimizi öncesinden ilan ediyoruz. Gün gün ne yaptığımızı vatandaş biliyor ve katılmak isteyen herkes katılıyor.

İki yıl önce seçimleri kazandığımızda bin 500 üyemiz vardı. İki katına çıkaracağımızın sözünü verdik ve görev süremiz dolmadan bunu başardık. Şimdi yeni hedefimiz Nilüfer’de birinci parti olmak. Bunu da teşkilatlarımızın ve yönetim kurulumuzun yapabileceğini düşünüyorum.

 • Önümüzdeki ilk seçim için Nilüfer ile ilgili öngörünüz nedir?

Nilüfer’de 6’lı masanın adayına en az yüzde 70-75 oranında oy çıkacağını düşünüyorum. Milletvekili seçimlerinde de İYİ Parti’nin en az yüzde 27 oranlarına ulaşacağına inanıyorum. Şuanda yüzde 22-22 seviyelerindeyiz.

 • İttifak olarak belediye seçimlerinde destek verdiniz. Sonrasında görev paylaşımında bir anlaşmazlık oldu. Bunu biraz açar mısınız?

Süreçte hangi ilçede hangi partinin aday çıkaracağını genel merkezler belirledi. Yerelde meclis üyeliklerinin hangi sırada hangi partiden olması gerektiğine ilişkin komisyon kuruldu. Meclis üyelikleri belirlendi. Aynı zamanda başkan yardımcılığı konusunda da bir anlaşmamız oldu ve bunu bir protokole de dönüştürdük. Ancak bu protokole uyulmadı. Yani biz, başkan yardımcılığı alamadık. Tabi burada il başkanlığımız ve genel merkezimiz düzeyinde ciddi mücadeleler verildi ama bu doğru bir sonuca ulaşmadı. Hakkımız olan bu başkan yardımcılıklarının verilmesi gerekiyordu ama verilmedi. Bu bizi üzdü.

 • Gelecek dönem açısından size de bir tecrübe oldu sanırım?

Tabi ki. Bu süreci CHP de biz de ilk defa tecrübe ettik. Bundan sonraki süreç bu şekilde olmaz. Bizim açımızdan da onlar açısından da böyle olmaması gerekir.

 • Buradan sahaya geçelim. Nilüfer, Bursa’da sosyoekonomik ve kültürel seviyenin yüksek olduğu bir ilçe, siz sahada nasıl bir tablo ile karşılaşıyorsunuz? Öncelikli olarak dile getirilen sorunlar neler?

İnsanlar en çok geçinememek ve emeğinin karşılığını alamamaktan şikâyet ediyor. Daha geçenlerde bir kırsal mahalle ziyaretimizde bir vatandaş, ‘bu iktidar, bizim böyle paşalar gibi oturmamıza neden oldu, teşekkür ediyoruz’ dedi.  Neden diye sordum. ‘Üretsem, hayvan baksam zarar ediyorum, satıyoruz tarlanın birini paşalar gibi oturuyoruz. Çalışınca zarar ediyoruz’ dedi. Öte yandan gençler, iş bulamamaktan ve özgür olamamaktan yakınıyor. Nilüfer Belediyesi’nin bazı hizmetlerde eksik kaldığı ve yetişemediği noktasında vatandaşlarımızdan da ciddi şikâyetler alıyoruz.  

 • Bir örnek verir misiniz?

Tahtalı Mahallesi’nde meydan sorunu mesela ki mahalleli uzun süredir meydan talep ediyor. Veya kırsal mahallelerde düğün yapacak, sosyal faaliyet düzenleyecek bir alan olmamasının eksikliği yaşanıyor. Belediyenin de herhalde bütçesinden dolayı bu tip hizmetlerde aksadığı noktalar oluyor. Yol yapımında sorunlar oluyor ama genelde Nilüfer Belediyesi, sorunların çözümünde iyi niyetli olarak yetişmeye çalışıyor. Ayrıca ulaşım noktasında da Büyükşehir Belediyesi’nin aksadığı noktalar var. Yaylacık, Akçalar birçok köyden servis talebi var.

 • Kentsel dönüşüme dair izleniminiz nedir?

Dönüşüm, Nilüfer’de birçok noktayı içinden çıkılmaz hale getirdi. Trafik sorunu şuan belirli saat dilimlerinde yaşanıyor. Yerleşim tam hale geldiğinde Nilüfer’de günün her saati bu sorun yaşanacak. Ayrıca bir de imar affı çok büyük sıkıntı oldu. Ürünlü, Alaaddinbey gibi bölgelerdeki tarım alanlarının hepsi depolarla doldu. Hepsi kaçak yapılarla doldu. Yetmedi yine imar affı gelecek düşüncesiyle kaçak yapılaşma daha da hızlandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 12 Temmuz 2024
İmsak 03:46
Güneş 05:38
Öğle 13:14
İkindi 17:11
Akşam 20:41
Yatsı 22:25
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21