banner52

banner74

“Güçlü Bursa, Güçlü Türkiye İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”

Hayata geçirdiği örnek projeler ile üyelerinin yanı sıra kent ve ülke ekonomisine değer katan Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB), yeni Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni, düzenlediği törenle hizmete açtı.

EKONOMİ 31.08.2022, 22:54
“Güçlü Bursa, Güçlü Türkiye İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”

Açılış törenine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TBMM Eski Başkanı ve TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Mustafa Esgin, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ve Yüksel Özkan, AK Parti Önceki Dönem Bursa Milletvekili Önder Matlı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ile Meclis Başkanı Ali Uğur, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ile oda borsa başkanları, siyasi partilerimizin il başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Bursa iş dünyası ve çok sayıda davetli katıldı.

Dünya standartlarında hizmet kalitesi
Bursa TB Meclis Başkanı Mehmet Aydın, yeni hizmet binasının Borsa’nın vizyoner kimliğini temsil ettiğini söyledi. Bursa Ticaret Borsası’nın kentin en önemli dinamiklerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Aydın, “Bugün gelinen noktada tescil işlem hacmimiz 10 milyar lira düzeyine gelirken, hem üyelerimizin ticari faaliyetlerine katkı koyan projeler üretiyor, hem kentimizin marka değerini artıracak çalışmalara imza atıyoruz. Yeni hizmet binamız ile birlikte 5 yıldızlı akredite borsa olarak üyelerimize dünya standartlarında hizmet etmeyi sürdüreceğiz. İş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında Bursa iş dünyasına hizmet edecek tahkim ve arabuluculuk merkezi ile de iş insanlarımızın yaşadıkları uyuşmazlıkları zaman ve itibar kaybı yaşamadan daha kolay şartlarda çözmelerini sağlamış olacağız” dedi.

“Üyelerimiz için 400 milyon lirayı aşan kaynak sağladık”
Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursa’nın 24 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 15 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye ekonomisinin üreten gücü olduğunu söyledi. Bursa Ticaret Borsası olarak küresel değişimleri yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Özer Matlı, pandemi döneminde Bursa TB üyelerini yalnız bırakmadıklarını belirterek, “Tüm dünyayı sağlık ve ekonomi alanında etkileyen pandemi koşullarının daha kolay atlatılması adına, çatı kuruluşumuz TOBB ile birlikte nefes kredisi, can suyu kredisi gibi piyasaya göre daha uygun koşullarda üyelerimize yönelik çalışmalar gerçekleştirerek, finansmana erişim noktasında kendilerine 400 milyon lirayı aşan kaynak sağladık. Bu zorlu dönemde; üyelerimizden aldığımız güçle yolumuza devam ettik. Onların sorun ve sıkıntılarını birebir takip ederek, TOBB öncülüğünde birinci elden muhataplarına ileterek, sorunların çözümüne yönelik pek çok çalışma yürüttük” diye konuştu.

Eğitime 20 milyon lira destek
Dünyada artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, rekabetin artarak devam ettiğini ifade eden Başkan Özer Matlı, “Her geçen gün değişen iş yapış şekillerinden dolayı üyelerimizin dijital dönüşümlerine katkı sağlamak için “Bursa TB Online Akademi” gelişim platformunu hayata geçirdik ve bugüne kadar yüze yakın eğitimde 5 binden fazla kişiye ulaştık. Yine iş dünyamızın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetişmesi amacıyla, proje okulumuz Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Ar-Ge merkezleri arasına alınmasını sağladık. Üretimden eğitime nitelikli köprüler kurmak adına eğitim alanında 15’ten fazla proje gerçekleştirerek 20 milyon liraya yakın yatırım yaptık” dedi.

“Güçlü Bursa, Güçlü Türkiye için çalışmaya devam ediyoruz”
Ortaya konan her projenin Bursa’nın ve Türkiye’nin gelişimi açısından önem arz ettiğini kaydeden Başkan Matlı, “Bundan sonraki süreçte nitelikli eğitim ile birlikte rotamızı üretim, ihracat, döngüsel ekonomi ve yeşil uyum süreçlerine çevirerek, sürdürülebilir bir dünya, güçlü Bursa ve güçlü bir Türkiye için çalışmalarımıza devam edeceğiz. İnanıyorum ki ortaya koyduğumuz vizyon ve hedefler doğrultusunda yeni hizmet binamız da üyelerimiz, kentimiz ve ülkemiz için katma değer sağlayacak, tahkim ve arabuluculuk merkezi ile iş dünyamıza hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bu vesileyle yeni hizmet binamızın yapımında emekleri ve değerli katkılarından ötürü Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunar, yeni hizmet binamız ile tahkim ve arabuluculuk merkezimizin başta üyelerimize, Bursa’mıza ve iş dünyamıza hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

“Bursa Ticaret Borsası’nın çalışmalarıyla gurur duyuyorum”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni hizmet binası ile tahkim ve arabuluculuk merkezinin, hayır ve bereket getirmesini dilerken, Bursa Ticaret Borsası’nı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti. Hisarcıklıoğlu, “Esasında hizmet binası, bir vizyon işidir. Üyesine en iyi şekilde hizmet sunmayı ve şehrini zenginleştirmeyi hedefleyen, çağdaş bir yönetim anlayışının da eseridir. Bursa Ticaret Borsamızın, sizlere yakışan, üyesine en iyi, en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan, böyle bir
hizmet binası yapmış olmasından, gurur duydum ve iftihar ettim. Bu güzel eseri hayata geçiren, Borsa Başkanımız Sayın Özer Matlı kardeşimi ve yönetimini, Meclis Başkanı ve Meclis Üyelerini yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu: Türkiye’nin örnek Borsası
Bursa Ticaret Borsası’nın örnek borsalardan biri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Borsamız tarım sektörümüze yeni bir ivme katan Türkiye Ürün İhtisas Borsası TÜRİB’in kurucu ortağı olarak, vizyonunu göstermiştir. Ve aynı zamanda da akredite Borsadır. Yani sizlere Batılı standartlarla aynı 5 yıldızlı hizmet verdiğinin göstergesidir. Üyelerimizin dertlerine tercüman oluyor, sorunlarına çözüm için her türlü gayreti gösteriyor. Bursa Ticaret Borsamız, bizim ve ülkemizin yüz akı oluyor. Bugün ayrıca adalet hayatında devrim niteliği taşıyan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni Borsamız Bursa’ya kazandırıyor. Artık tüm hukuki ihtilaflarınızı, burada hem daha hızlı hem de daha ucuza çözebileceksiniz. Yine Borsamız Türkiye’de bir ilki yaparak hamisi olduğu Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile mesleki eğitime sahip çıkıyor. İnşallah burayı daha da geliştireceğine inanıyorum. Aynı zamanda Avrupa Ticaret Borsaları Birliği üyesi olan Borsamız sizleri Avrupa’da da temsil etmektedir. ET-BA Kombina Et Tesisi, Facebook İstasyon yatırımları ve IPARD Projeleri Danışmanlık hizmetleri ile örnek bir Borsa hizmeti vermektedir.” ifadelerini kullandı.

Alinur Aktaş: Bursa Ticaret Borsası destekleriyle her zaman yanımızda
Bursa Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binası ile ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer yaratacak çalışmalara imza atacağına inandığını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “Bursa Ticaret Borsası ile Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde birlikte çalışıyoruz, keza Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfımıza Borsamız önemli destekler sağlıyor. Bunların yanı sıra konuklarına takdim ettikleri hediyeleri dahi bizim iştirakimizden alıyor. Ayrıca eski Borsa binasını da Türk Dünyası Kültür Başkenti Koordinasyon Merkezi olarak bizlere tahsis etti. Konu Bursa olunca, kent ekonomisi olunca destekleriyle her zaman yanımızda olan Bursa Ticaret Borsamız ve Özer Matlı başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: Yeni Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Bursa’mıza hayırlı olsun
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da Bursa’nın kuruluşun şehiri olduğunu belirterek, “Bursa’mızda tarımdan sanayiye, turizmden gastronomiye kadar her şey var. Bugün de burada Borsamızın yeni hizmet binasının açılışı için bir araya geldik. Ama özellikle içerisinde bulunan tahkim ve arabuluculuk merkezinin Bursa’mıza, iş insanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kentimize bu güzide hizmet binalarını kazandıran Bursa Ticaret Borsası yönetimi ve Başkanı Sayın Özer Matlı’ya teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Cemil Çiçek: Türkiye her alanda değişiyor
TBMM Eski Başkanı ve TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa Ticaret Borsası’nın kente yakışan bir bina kazandığını belirterek, “Türkiye her alanda değiştiği gibi Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye oda ve borsalar da bulundukları kente değer katan çalışmalar hayata geçiriyor. Onun için Bursa gibi bir şehirde böylesine hem tarihi kimliği hem de hizmeti en iyi şekilde temsil eden bu tesisin yapılmasında emeği geçen başkanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hukuk camiamıza ve iş insanlarımıza önemli armağanı olan tahkim ve arabuluculuk merkezlerinin bir şubesini de Bursa’da açıyor olmaktan memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı. Vali Canbolat: Bursa TB, ilimizin tarım ve ticaretine önemli katkılar sunmaya devam ediyor
Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, Bursa Ticaret Borsası’nın kentin tarımsal faaliyetlerini geliştirmek adına önemli hizmetlerde bulunduğunu söyledi. Bursa’nın Türkiye’nin en önemli sanayi ve tarım kentlerinden biri olduğunu belirten Vali Yakup Canbolat, “Avrupa Ticaret Borsalar Birliği üyesi ilk ve tek Türk üyesi olan Bursa Ticaret Borsası, ilimizde tarımsal ticarette iş kapasitesini ve ortamını geliştirmek, mirasından gelen sosyal ve kültürel değerleri korumak hedefiyle kentimizde oldukça önem arz eden projelere imza atmaktadır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Bursa Ticaret Borsası hizmet binası, ilimizin tarımsal hareketine ve ticaretine önemli katkılar sunmaya devam edecektir. Yeni hizmet binasının ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

‘Borsa’nın Yıldızları’ ödüllendirildi
Protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen “Borsa’nın Yıldızları” ödül töreninde, Bursa Ticaret Borsası’na üyeliği 40 yılı aşan üyeler ile 2021 yılında yüksek işlem hacmi gerçekleştiren firmalar ve Meclis ile Yönetim Kurulu üyelerine plaketlerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri takdim etti.

Bursa TB, Bursa’nın bir lezzetini daha tescilledi
Ödül töreni sonrası Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ile Meclis Başkanı Mehmet Aydın, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na günün anısına ahilik kültürünü temsilen ticarette doğruluğu, dürüstlüğü ve iyi ahlakı simgeleyen antika terazi hediye etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Başkan Matlı’ya Bursa TB tarafından kentin en önemli lezzetlerinden pideli köfte için alınan “Bursa Pideli Köfte” coğrafi işaret tescil belgesini verdi.
Bursa Ticaret Borsası Yeni Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, protokol üyeleri tarafından hizmete açıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:42
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21