banner52

banner74

Sedat Yalçın ulaşım projelerini açıkladı

Yeniden Refah Partisi (YRP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın’ın Bursa basınına yönelik Haftalık Olağan Bilgilendirme Toplantılarının bu haftaki konusu Ulaşım ve Kentsel Hareketlilik oldu.

SİYASET 20.02.2024, 09:10
Sedat Yalçın ulaşım projelerini açıkladı

Açıkladığı projeler ve çalışmalar kamuoyu tarafından takdirle karşılanan Sedat Yalçın, 'Ulaşım ve Kentsel Hareketlilik' temalı bu haftaki Basın Bilgilendirme toplantısında projelerini açıklarken çarpıcı detaylar verdi. 


BURSA’YA VERİ TOPLAMA MERKEZİ ŞART”


Ulaşım ve trafik ile ilgili sorunların, kentlerin fiziki kapasitesiyle nüfusu arasındaki dengenin sağlıklı kurulamamasından dolayı ortaya çıktığına dikkat çeken Sedat Yalçın, Bursa'nın ciddi bir ulaşım problemi olduğunu ve kalıcı çözümler sunan projeleir tek tek hayata getireceklerini belirterek; 
“Bursa’da gittikçe daha kalabalıklaşan nüfusa paralel olarak yetersiz konut stoğu, ulaşım, çevre kirliliği, içme suyu yetersizliği gibi altyapı problemleri yaşıyoruz. Bütün bu sorunların temelinde kent nüfusu ve fiziki kapasite uyumsuzluğu yatıyor. Ne yazık ki şuana kadar bu sorunun çözümüne yönelik kalıcı bir strateji ortaya konamadı. Bursa’nın bir verisi yok. Dolayısıyla ulaşımda hareketliliği bölgesel ölçekte değerlendirebilecek, araç ve yolcu akışını ölçebilecek, sosyal hareketliliği gözlemleyebilecek bir veriye sahip değiliz. Bu durum Bursa için büyük bir eksiklik. Oysa bu verilerin Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulacak bir Veri Merkezi’nde toplanması, kentin ulaşım sorununun sağlıklı ve bütüncül bir şekilde değerlendirilmesi noktasında olmazsa olmaz bir husustur. Bu veriler işlenerek karar alıcılara iletilmelidir. Şehirdeki toplam emisyonun yüzde 18'i ulaşım kaynaklıdır. Şehirde buna özel bir strateji geliştirilmesi gerekiyor. Bu çok önemli çünkü insanlar nefes alacaklar.” dedi.


“BURSA’NIN PROJELERİ NİYE BİTMİYOR?”

Mekansal yerleşim ve ulaşım planlarının uyumsuzluğuna da değinen Yalçın, Bursa’nın Uludağ’ın eteğinde kurulmuş ve doğu ekseninde büyüme eğilimi gösteren bir şehir olduğuna işaret ederek; trafik sorunun ana sebeplerinden birinin de büyümenin doğu eksenli gerçekleşmesi olduğunu vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, Bursa’da ulaşım sorununu ortadan kaldıracak en temel çözümün şehri çok merkezli hale getirmek olduğunu ve bu kapsamda Kuzey ve Güney eksenli iki uydu kent oluşturma projesi hazırladıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Kuzeyde oluşturacağımız Uydu Kent, deniz kıyısını kapsayan turizm odaklı olacak. Güney Uydu Kenti dağ ilçelerini kapsayan tarım odaklı bir şehir olarak planlanacak. Böylece Bursa’nın kuzey ve güneyindeki yeni yerleşimler kent trafiğini çok merkezli hale getirecek. Dünyada Yeşil Ulaşım diye bir kültür gelişiyor. Araçlar elektrikliye çevriliyor. Bursa’da böyle bir strateji geliştiremedik maalesef. Mazot ve benzin emisyonlarını teneffüs ediyoruz sürekli. Bu konuda bir vizyon ortaya konmalı. Dünyada Akıllı Üretim sistemleri var. Sürücüsüz araç dönemi başladı. Akıllı yollar, şeritler ve sürücüsüz otonom araçlar gündeme geliyor. Biz de bunun hazırlığını yapmalıyız. Yapay zeka çözümleriyle çok hızlı tedbirler alabiliriz. Ulaşımdaki yeni gelişmelerden ve hızlı tren ağlarından yararlanılması noktasında çok geç kaldık. Bu konuda acilen çalışmalar yapmalıyız. Hızlı Tren Projesi başlatılan diğer şehirlerin tümü çalışmalarını sonuçlandırmışken, Bursa’nın bu projeyi hala bitirememiş olması düşündürücü. Yetkililere sormak lazım: Bursa’nın projeleri niye bitmiyor?”


“ULAŞIM ANA PLANI REVİZE EDİLMELİ”

Ulaşımı dikkate almayan bir şehrin kurgulanması ve planlamasının yanlış olduğunu vurgulayan Sedat Yalçın; ulaşımın ekmek, su kadar ihtiyaç olduğuna işaret ederek; “Belediyeler bütün gücünü, yatırım potansiyelini ulaşım ve toplu taşıma ağlarının genişlemesi için kullanmalı. Kar-zarar hesaplaması yapmamalı. Belediyelerin görevi, ulaşımda her türlü altyapı sorununu çözerek kenti yaşanabilir bir hale getirmek olmalı. Bursa’nın Ulaşım Ana Planı 13 yıl önce yapıldı. Geçerliliğini kaybetti. Kent nüfusu genişledi ve birçok yeni ihtiyaç ortaya çıktı. Dolayısıyla Ulaşım Ana Planını revize ederek yenilikçi bir yaklaşım ortaya konmalı” diye konuştu. Sürdürülebilir Ulaşım Projelerinin detaylarını basın mensuplarıyla paylaşan Yalçın, trafik akışının çözümüne yönelik hazırladığı tanıtım videosunun ardından Karayolu projeleri hakkında bilgiler verdi.


BURSA GÜNEY TÜNELİ PROJESİ


Bursa Güney Tüneli Projesinden bahseden Sedat Yalçın, Çalı girişli projenin Teleferik'ten çıkışının yapılacağını bildirerek tamamlanma süresinin 3 yılı bulacağını, ilk 100 günde jeolojik etütlerini başlatacaklarını ve Bursa’nın ulaşım sorunu kesin çözecek bir proje olacağını söyledi.

 • MUDANYA BUTTİM-EXPRESS YOLU
 • GÖRÜKLE – ÇALI ALTERNATİF YOLU
 • ŞEHİR HASTANESİ-MUDANYA EXPRESS YOLU
 • ESENTEPE-YAKIN ÇEVRE YOLU
 • İNÖNÜ CADDESİ-OTOYOL BAĞLANTISI
 • ÇEVRE YOLU-GÜRSU-ANKARA YOLU
 • ATATÜRK CADDESİ TÜNELİ VE YAYALAŞTIRMA

KENT İÇİ LOJİSTİK VE TİCARİ ARAÇLARININ ELEKTRİKLİ ARAÇLARA DÖNÜŞÜM PROJELERİ
KENT İÇİ LOJİSTİK MERKEZLERİ

Projelerini Mudanya Yolu - BUTTİM Express Yolu ve Görükle - Çalı Alternatif Yol başlıkları altında açıklamaya devam eden Yalçın; Mudanya- BUTTİM Express Yolunun 18.8 KM olarak planlandığını, 8 KM olarak düşünülen Görükle - Çalı Alternatif Yol Projesi'nin ise İzmir yolunu rahatlatacağını söyledi.


Sedat Yalçın; 7.35 KM olarak planlanan Şehir Hastanesi-Mudanya Express Yolu’nu kullanacak olanların, Mudanya Devlet Hastanesinin önünden girerek, Görükle’ ye gidenlerin ise Balat trafiğine girmeden devam edeceğini söyleyerek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Esentepe-Yakın Çevre Yolu projemizle Bağlarbaşı trafiğini direk çevre yoluna bağlayacağız. İnönü Caddesi-Otoyol Bağlantısı projemizle de eski Demirtaş yolunun kentsel dönüşüme tabi tutulmasını sağlayarak Samanlı yoluna bağlayacak ve bu sayede sıkışıklığı önleyeceğiz. 6.25 KM olarak planladığımız Yakın Çevre Yolu-Gürsu Ankara Yolu çalışmamızı hayata geçirdiğimizde Yakın Çevre Yolu’nu Yıldırım’dan Ankara Yolu’na bağlayarak bu yolu uzatacağız. Atatürk Caddesi Tüneli ve Yayalaştırma projemizle ise Zafer Plaza-İnönü Caddesi arasında her tarafı yaya yolu olarak ve bir tramvay geçebilecek şekilde tasarlayacağız. Tünel, dükkanların aşağısından geçecek. Çarşamba'dan trene binip, İnönü Caddesi'nden çıkabilecek. Bununla birlikte Kent İçi Lojistik ve Ticari Araçlarının Elektrikli Araçlara Dönüşüm Projeleri ve Kent İçi Lojistik Merkezleri ile de Bursa’da ulaşımın çevreyle uyumlu, akıllı şehir planlamasına uygun hale getireceğiz.”


İNCİRLİ-GÜRSU TRAMVAY VE KESTEL YENİ MAH EK GÜZERGAH
ÇALI-EMEK RAYLI SİSTEM


Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, Hafif Raylı Sistem Ve Tramvay Projelerini ise; “İncirli-Gürsu Tramvay Ve Kestel Yeni Mahalle Ek Güzergah Oluşturma projemiz; İncirli caddesinden başlayan, Duaçınarı, Siteler, Erikli ve Otosansit’ten sonra Gürsu’ya geçen bir sistemdir. Çalı-Emek Raylı Sistem çalışmamız ise, Nilüfer OSB’den Hamitler'e kadar gelen 7.8 metrelik bir raylı sistemdir. Bu sayede Ata Bulvarı trafiğini azaltacağız.” ifadeleriyle paylaştı.


KENT İÇİ SU YOLLARI
DENİZ VE GÖL TEKNELERİNİN ELEKTRİKLİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ
BUDO MODERNİZASYONU-GELİŞMİŞ YENİ NESİL DENİZ OTOBÜSLERİ


Su Yolu Projeleriyle ilgili detaylar veren Yalçın, Kent İçi Su Yolları oluşturacaklarını söyleyerek; “Deniz ve Göl Teknelerinin Elektrikliye Dönüştürülmesini sağlayacağız. Ayrıca BUDO Modernizasyonu-Gelişmiş Yeni Nesil Elektrikli Deniz Otobüsleri alarak Bursa’yı yeni nesil elektrikli deniz otobüsleri ile tanıştıracağız” dedi.

YENİŞEHİR HAVAALANI


Hava yoluna yönelik projeler kapsamında Yenişehir Havaalanı’nın büyük tarım fuarlarında Fresh Kargo Merkezi olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Sedat Yalçın, daha önce otomotiv test merkezi şeklinde düşünülen 4000 bin dönümlük alanın ihracat odaklı nitelikli tarımsal ürünlerin üretimi için kullanılabileceğini belirterek; “Bu alanı, ihracat odaklı özel tarım ürünlerinin üretileceği Re-Export Merkezi olarak değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.


ULAŞIMDA DİĞER PROJELER…


Ulaşımla ilgili diğer projeleriyle ilgili bilgiler sunan Yalçın; Yıldırım Kamyon Garajını yenileyeceklerini, oto galericiler sitesine Oto AVM yapılacağını, Kızık Köyleri Nostaljik Dağ Treni projesiyle turizme katkı sağlayacaklarını, Mudanya ulaşımına yönelik Hızlı Tren İstasyonu kuracaklarını, İnegöl Kent İçi Raylı Sistemi projesini başlatacaklarını, otoparklar için ise Yap-İşlet-Devret Modelini hayata geçireceklerini kaydetti.

Sedat Yalçın son olarak Müjdeler başlığı altında açıkladığı projelerini şu şekilde sıraladı:

 • Üniversite öğrencilerine kira yardımı
 • Öğrencilere yemek desteği
 • Su fiyatlarında %40 indirim
 • Ucuz ekmek için fırıncılara bedava un temini
 • Emeklilere kentsel dönüşümde inşaat maliyetinin %25’inin üstlenilmesi
 • Kirada oturan emekliye kira yardımı
 • Bursaspor maçlarına kadınların bedava girmesi
 • Genç çiftçi desteği
 • Kira öder gibi faizsiz ev sahibi olma
 • İlköğretim düzeyinde çocuğu ile yolculuk yapan annelere ücretsiz ulaşım
 • Aylık öğrenci abonman kart ücretlerinin 200 TL’den 100 TL’ye indirilmesi

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın programında sonunda, Bursa’nın sorunlarını yenilikçi ve modern bir yaklaşımla ele alacaklarını, sorunların çözümüne yönelik hızlı ve kalıcı çözümler üreteceklerinin altını çizerek önümüzdeki haftalarda projelerini açıklamaya devam edeceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 14 Temmuz 2024
İmsak 03:47
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:41
Yatsı 22:24
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21