banner52

banner74

Bursa, kentsel dönüşümle güzelleşiyor

Bursa'yı daha sağlıklı geleceğe taşımak adına kentsel dönüşüm projelerine ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi'ndeki dönüşümün ardından Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi’ndeki büyük dönüşüm projesine start verdi. Kentsel dönüşüm konusunda ‘vatandaşların gönlünü alarak, yaşadıkları yerlerde ve hızlı dönüşüm ilkesiyle’ hareket ettiklerini söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnsanların yaşam alanlarını güzelleştirmek için çalışıyoruz” dedi.

YEREL YÖNETİMLER 17.08.2022, 17:49
Bursa, kentsel dönüşümle güzelleşiyor

Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, birinci derecede deprem kuşağında yer alan Bursa'nın depreme karşı daha güvenli kent haline gelmesi için kentsel dönüşüm projelerine hız verdi. Zaman içerisinde yıpranan yapıları iyileştirerek depreme dayanıklı konutlar ile Bursalılara güvenli yaşam alanları oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi'ndeki dönüşümün ardından geçtiğimiz aylarda Yıldırım’ın Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesinde yıkımlara başlamıştı. Projenin ilk etabı olan Yiğitler Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı’nda çalışmalar, düzenlenen törenle start aldı. Bölge halkının yaşam kalitesini artıracak projenin birinci etabı kapsamında, 3 adanın tamamlanmasıyla toplamda 2340 konut, 245 dükkan ve 118 ofis inşa edilmiş olacak.

Bursa deprem kuşağında
Yiğitler Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı için temel atma töreni düzenlendi. Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten, Refik Özen, Atilla Ödünç, Ahmet Kılıç, Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, meclis üyeleri, belediye bürokratları, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önemli bir projeye start verdikleri için heyecanlı olduklarını söyledi. 17 Ağustos depreminin yıldönümünü yaşadıklarını hatırlatan Başkan Alinur Aktaş, 45 saniye süren depremde binlerce can kaybettiklerini hatırlattı. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu ve Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu gibi 3’lü fay hattında yer aldığını belirten Başkan Aktaş, yakın tarihte Erzincan, Çaldıran, Gölcük-Düzce, Van, Bingöl, Elazığ ve İzmir’de yaşanan depremlerin bu işin önemini gösterdiğini belirtti. Bursa’nın da deprem kuşağında olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak olası bir depreme hazırlık mahiyetinde çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda imar planlarında güncellemeler ve gerekli yapılarda güçlendirmelerde bulunuyoruz. Üniversitelerimiz ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile birlikte ‘sismik tehlike haritaları gibi’ depremsellik çalışmaları yürütüyoruz. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Büyükşehir Belediyesi arasında ‘Deprem Risk Azaltma ve Önleme Planlama Projesi’ hayata geçirilecek. Kentsel dönüşüm deyince, eski binayı yıkıp yeni bina yapmak algısı içerisindeyiz. Kentsel dönüşüm, çok daha kapsamlı bir değişim sürecidir” diye konuştu.

Yerinde ve hızlı dönüşüm
Yaşanabilir ve çağdaş şehirleri kurmanın yolunun bilinçli kentsel dönüşümden geçtiğini belirten Başkan Alinur Aktaş, “Bu kapsamda, Yıldırım’ın Yiğitler, Esenevler ve 75. yıl mahallelerini kapsayan dönüşümün startını veriyoruz. Proje uygulama alanımız, toplam 6.19 hektar. Burada 184 yapı ve 350 hak sahibi bulunuyor. 3 bölgeden oluşan kentsel dönüşüm projemizin Yiğitler Mahallesi’ndeki 1. etabında; zemin artı 7 kat, 4 bloktan oluşan toplam 104 daire ve 17 dükkân üretilerek, hak sahibi vatandaşlara toplam 65 daire ve 2 dükkân verildi. Burkent tarafından yapılacak olan projemizi, inşallah 12 ay içerisinde tamamlayacağız. Burada yapacağımız uygulamanın maliyeti yaklaşık 85 milyon TL. Tüm vatandaşlarımızın gönlünü alarak, ‘yaşadıkları yerlerde ve hızlı dönüşüm’ temel ilkesiyle hareket ediyoruz. Kira yardımları da yapılıyor. Projemizin 2. etap çalışmalarında ise Erdoğan Caddesi ile 2. Cadde bağlantı yolları ulaşıma açılarak, Yıldırım ilçesinin önemli ulaşım akslarını Ankara Yolu Esenevler Kavşağı’na bağlayacağız. İkinci etapta da yaklaşık yüzde 80’lik orana ulaştık” şeklinde konuştu.

“Yol haritası ortaya koyuyoruz”
Kendilerini kentsel dönüşüm konusunda eleştiren muhalif parti ve belediyelerin kentsel dönüşüm adına 1 tane bile iş yapmadığını belirten Başkan Aktaş, kentsel dönüşüm kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin bir taraftan mevcut projeleri sonuçlandırdığını, diğer taraftan da yeni hedeflerin hayata geçmesi için çalıştığını ifade etti. Başkan Aktaş, “Geçmişte, ‘Bizler Bursa’yı yaparak değil, yıkarak güzelleştireceğiz’ dedik. Tower Plaza ve Çelik Palas’ın arkasında kalan metruk binalar ile Hanlar Bölgesi’nin etrafındaki yapılar, tamamen aynı mantık ve anlayışla yıkıldı. Bir taraftan yıkarken, diğer taraftan yenilerini yaparak yol haritası ortaya koyuyoruz. Her zaman dediğim gibi, üç katlı binaları 13 kata çıkararak, emsallerini artırarak, yeşil alan ve meydan bırakmayarak kentsel dönüşüm haritası oluşturamayız. Vatandaştaki ’30-40 yıllık binamı vereyim, bunun yerine aynı metrekarede sıfır bina teslim edilsin. Hiçbir bedel de alınmasın’ anlayışı da sağlıklı değil. Buna asla alet olmayacağımızı ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sıcaksu eli kulağında
İstanbul Caddesi kentsel dönüşüm ve gelişim alanında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 11.000 metrekarelik arazide toplam 193 adet konut, 118 adet ofis ve 30 adet dükkândan oluşan projenin hızla devam ettiğini hatırlatan Başkan Aktaş, yakın zamanda Beşyol Kavşağı’nın hayata geçirileceğini söyledi. Gaziakdemir-Alemdar mahallelerinde yer alan Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mülkiyet sıkıntısının çözülmesiyle hayata geçebilir hale geldiğini açıklayan Başkan Aktaş, 700 konut ve 92 dükkânın yer aldığı projenin TOKİ tarafından ihale edildiğini, maliyet artışlarından dolayı müteahhidin iş bıraktığını, yeni ihalenin eylül başında yapılarak sürecin tamamlanacağını ve inşaatların başlayacağını dile getirdi. Sıcaksu bölgesinde yer alan sıcak su tesisine Bursalı bir iş adamının talip olduğunu açıklayan Başkan Aktaş, plan değişikliklerinin yapıldığını ve çalışmaların kısa sürede başlayacağını anlattı. Başkan Aktaş, “Burada ve diğer projelerimizde Büyükşehir Belediyesi ve Burkent olarak kesinlikle daire satmıyoruz. Bunların tamamını kentsel dönüşümde kullanacağız. Araştırmalara göre, 2014 yılı itibariyle dünya nüfusunun yüzde 54’ü kent yaşamını tercih etti. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75'inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bursa nüfusunun da her yıl 50-100 bin arttığını unutmayalım. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, belirlediğimiz 1,5 milyon yeşil alan hedefini 3 milyon metrekareye çıkarttık. Yıllardır konuşulan Gökdere’ye, kasım-aralık gibi büyük bir açılış töreni düzenleyeceğiz. Hemen yanı başında, Yıldırım Belediyesi’yle Anadolu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmasını da başlatacağız. Muhteşem bir proje ortaya çıkıyor. Balabanbey’de de Yıldırım’a hitap edecek millet bahçemizin çalışmaları başladı. Bursa, Türkiye’nin tüm şehirlerinden göç alarak büyümüş bir şehir. Sanayisiyle büyümüş bir şehir. Tüm yerel ve genel kadrolarımızla, zorluk ve sıkıntılara rağmen, insanların yaşam alanlarını güzelleştirmek için çalışıyoruz. Millete dokunmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Burkent ve diğer müteahhit firmalarla çok önemli dönüşüm projelerine imza atacağız. Yiğitler Kentsel Dönüşüm Projesi hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, projeye imza koyan Büyükşehir Belediyesi ile çalışmanın geliştirilmesinde emeği olan Yıldırım Belediyesi’ne teşekkür etti. 17 Ağustos depreminin hala hafızalarda tazeliğini koruduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu tür yıkıcı afetlerin önüne geçmek için gerekli önlem ve tedbirlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini kaydetti. Vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını isteyen Çavuşoğlu, yöneticiler olarak gerekeni yapmaya ve millete hizmetkar olmaya devam edeceklerini dile getirdi.


Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, büyük Marmara depreminin yıldönümünde önemli bir projeye start verildiğini vurguladı. Projede emeği geçen Büyükşehir Belediyesi ile Yıldırım Belediyesi’ne teşekkür eden Ödünç, benzer çalışmaların Yıldırım’ın gelişmesine büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesinin hayırlı olmasını diledi. Yıldırım ilçesinin yüzölçümü bakımından Bursa’da yüzde 1’lik bir alanı, nüfus açısından ise yüzde 21’lik dilimi kapsadığını belirten Yılmaz, kentsel dönüşüm, imar ve kentleşme çalışmalarının büyük önem kazandığını, bu kapsamda 2022’yi ‘Tapu ve Kentsel Dönüşüm Yılı’ ilan ettiklerini açıkladı. Bu sene 30 bin hak sahibine tapularını teslim edeceklerini anlatan Yılmaz, “Vatandaşların ‘depreme dayanıksız binaların yerine’ konforlu ve güvenli yapılara ulaşmalarını sağlayacağız. İlçemizin birçok noktasında bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ve kendi imkanlarımızla kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyoruz. Yıldırım’ın gelişimini hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. İlçemize yeni sosyal yaşam alanları kazandırıyoruz. Yiğitler’de yapılan çalışmayla, bölgemizde büyük bir alternatif güzergah oluşturuyoruz. Trafik yükünü azaltacak önemli bir projeye imza atıyoruz. Birçok projede bizlere destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.


Yiğitler Mahalle Muhtarı Ferhat Salman ve Esenevler Mahalle Muhtarı Ahmet Bozkurt, ‘uzun zamandır dönüşümün beklendiğini belirterek’ insanların daha refah evlerde yaşamasına imkan sağlayacak projede emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Yiğitler Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı’ndaki ilk harç ‘protokol üyeleri tarafından’ törenle döküldü.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:33
Yatsı 22:12
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21