banner52

banner74

Şadi Özdemir projelerini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Nilüfer Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şadi Özdemir, Crowne Plaza’da düzenlediği iftar programında basın mensuplarıyla bir araya gelerek Nilüfer için “100” güldüren projelerini anlattı.

YEREL YÖNETİMLER 16.03.2024, 20:44
Şadi Özdemir projelerini açıkladı

SUDE FİLİZ / TAHA TÜTÜNCÜ

Gerçekleştirilen iftar ve proje tanıtım toplantısına CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa BozbeyNilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ve CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin katıldı.

Programda konuşan CHP Nilüfer Belediye Başkan adayı Şadi Özdemir, “Yeni yollar bulmamız, yeni şeyler yapmamız gereken yepyeni bir eşikteyiz. Mevlana’nın dediği gibi “Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”Nilüfer de her şey gibi hızla değişiyor, gelişiyor, büyüyor. Bu hizmet yarışında bayrak artık bizde. Bu bayrağı daha ileriye, daha yükseğe çıkarmak ana görevimiz.”dedi.

1-DİJİTAL DÜNYADA HEP ONLİNE NİLÜFER: Bilim ve Yapay Zeka Merkezleri, Dijital Beceri Atölyeleri, Dijital Sanat ve Meslek Eğitimleri, çevrimiçi alışveriş platformu ve yaygın ücretsiz internet noktalarıyla dijitalleşmenin avantajlarından bütün Nilüfer’in yararlanmasını sağlayacağız.

2- DEPREME, AFETE, KRİZE DİRENEN NİLÜFER: Deprem yarın olacakmış gibi depreme dayanıklı malzemelerin depolanacağı özel bir lojistik merkezi kuracağız. Ekipmanlarımızı hazır tutarak, şehrimizi depreme karşı güçlü kılmak için çalışacağız. Ayrıca Deprem Parkları projemiz var. Altyapı çalışmalarından yenilenebilir enerji sistemlerine kadar bir dizi önlem alarak, deprem anında güvenli ve sürdürülebilir alanlar oluşturmayı planlıyoruz.

3-ORTAK VİCDANA İNANIP, DAYANIŞMAYI BÜYÜTEN NİLÜFER: Nilüfer’in daha güçlü, birbirine bağlı ve eşit bir şekilde gelişmesine katkı sağlamak için dayanışmacı bir anlayışla kadınlarla, gençlerle ve bütün yurttaşlarımızla ortak bir çabanın içinde olacağız. Bu amaçla Kadınlar İçin, Kadınlarla Beraber pek çok projeyi hayata geçireceğiz.Bunların başında mesleki eğitim ve istihdam artırıcı destek programları gerçekleştireceğiz.

– Kadın kooperatifleri,
-Kadınlara özel sağlık taramaları,
-Şiddetle mücadele projeleri,
-Dijital okur yazarlık eğitimleri
-Sosyalleşmelerini olanak sağlayan merkezler

Beş yılda beş mahallede oluşturacağımız Gündüz Çocuk Bakımevileriyle ailelere güvenli, erişilebilir çözümler sunacağız.

Çocuk Bakımevi:Çocukların eğitim, bakım ve gelişimsel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mahalledeki topluluk bağlantısını güçlendirecek, aileler arasında dayanışmayı ve iletişimi artıracak, her çocuğun özel ihtiyaçlarına daha kolay ve etkili bir şekilde yanıt verecek merkezlerin sayısını arttıracağız.

Sosyal Yaşam Merkezleri: Toplumsal dayanışmayı güçlendirerek Nilüferlilerin yeni beceriler geliştireceği Sosyal Yaşam Merkezleri açacağız.

Sokak Hayvanları: Sokak hayvanlarının refahı için Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve meslek odalarıyla yeni işbirlikleri oluşturacağız. Sokak hayvanı kısırlaştırma sayısını artıracak ve sivil toplum örgütleriyle birlikte kısırlaştırma kampanyaları düzenleyerek sokak hayvanlarının popülasyonunu kontrol altında tutacağız. Sokak hayvanlarının barınma ve bakımı için doğal yaşam alanlarını genişleteceğiz.

4- TOHUMUNA, TOPRAĞINA SAHİP ÇIKAN NİLÜFER: Nilüferli çiftçilerin ürünlerini hasat ettikten sonra uzun süre saklayabilmelerini ve pazarlama olanaklarını artırmayı amaçlayan modern teknolojilerle donatılmış Başköy Soğuk Hava Deposu’nu hayata geçireceğiz.
Örnek Köy projemiz de bizi heyecanlandıran projelerden bir tanesi. Geleneksel köy dokusu ve mimarisini koruyarak iyileştirmeler gerçekleştirerek kırsal kalkınmayı destekleyecek ve yerel toplulukları güçlendireceğiz.

Kırsalı kalkındırırken kırsal turizmi de göz ardı etmeyeceğiz elbette. Gölyazı ve Misi gibi turizm potansiyeli yüksek alanlarda kentlilerin kırsal yaşamı deneyimleyeceği projeleri hayata geçireceğiz.Bir diğer turizm projemiz de Kayapa Karavan Parkı. Kızılcıklı’da 27 bin metrekarelik ticari alanda bölgenin gelişimine katkı sağlayacak bir cazibe merkezi planlıyoruz.

5- YAŞATTIĞI ÇEVRESİYLE NEFES ALAN NİLÜFER: Şeyh Edebali demiş ya, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diye. İnsanı yaşatabilmek için nefes alabilmemiz gerek. Biz de çevremizi yaşatırsak nefes alabileceğimizin bilincindeyiz. Biz bugün sahip olduğumuz doğayı, atalarımızdan miras almadığımızı, torunlarımızın emaneti olduğunu biliyoruz ve bu emaneti koruyarak gelecek nesillere devredeceğiz. Çevreye en çok zarar veren malzeme elbette plastiktir. Yapmayı planladığımız Geri Dönüşüm ve Plastik Üretim Projesiyle plastik atıktan hammadde üreterek, kaynakları daha etkili bir şekilde kullanacağız.

30 Ağustos Zafer Mahallesi’nde kent insanının toprakla buluşabileceği, bostanlarda ekolojik üretim yapabileceği bir Ekolojik Köy planlıyoruz. Yine aynı bölgede hem doğal yaşamı koruyacağımız hem de kentin doğayla buluşacağı bir kent parkı yapacağız.

Yine Yeşil Koridorlar projemizle Nilüfer’i doğayla iç içe hale getirerek biyolojik çeşitliliği artıracağız. Enerji tasarruflu, Çevre dostu yeşil bina uygulamalarıyla, Kent insanının bir araya geleceği yeşil buluşma mekanlarıyla, Çocuklara yönelik okul bostanları ve Yeşil oyun parklarıyla Nilüfer’de gri rengini azaltacak, yeşil ve mavi renklerini çoğaltacağız.

6-KENT HAKKI İÇİN SÖZ HAKKINI SAVUNAN NİLÜFER: Halk meclisleri, Mahalle toplantıları, Akademik kurul, Çevrimiçi platformlar, Kadın, çocuk ve gençlik buluşmaları ve Dijital anketler gibi araçlarla Nilüferlilerin geri bildirimlerini toplayarak Nilüferi ortak akıl ile yöneteceğiz. Nilüferlilerin eşit bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için engelli bireyler, yaşlılar ve diğer dezavantajlı grupların karar alma süreçlerine dahil olacağı mekanizmaları yaratacağız.

7-KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ NİLÜFER: Nilüfer’i yeni kültür mekanları, çağının ilerisinde açılacak müzeleri, kapsayıcı projeleri ile evrensel bir boyuta taşıyacağız. Nilüferi daha zengin, daha canlı bir yer haline getirmek için kültürün gücünden yararlanmaya devam edeceğiz. Birçok kültür-sanat etkinliğine sahne olan Balat Atatürk Kent Ormanı’nda yapacağımız yeni çalışmaların başında, sanatsal ifadeyi doğal çevreyle birleştireceğimiz Balat Açık Hava Tiyatrosu gelmekte.

Ayrıca düzenlediği sergilerle modern sanat alanında çıtası çok yüksek olan Nilüfer’e bir Modern Sanat Müzesi kazandırmanın vakti geldiğini düşünüyoruz. Bu kentin en önemli kültürel değerlerinden olan Nilüfer Kent Tiyatrosu’nu yeni başarılara imza atacağı, çok fonksiyonlu yeni binasın Görükle Mahallesi’ne inşa edeceğiz.

8-SONSUZ MERAKINI ÖĞRENEREK DOYURAN NİLÜFER:Nilüfer’i her yaştan her kesimden yurttaşımızın katılabileceği teknolojiden tarıma, yabancı dil eğitiminden meslek edinmeye uzanan çok geniş bir yelpazede sürekli öğrenme ağları ile saracağız. Engelli öğrenciler, düşük gelirli aileler ve dezavantajlı gruplar başta olmak üzere tüm Nilüferlilerin eğitime eşit erişimi için çaba göstereceğiz.

Kentimizde hiç bulunmayan bir projeyi de bu dönemde Nilüfer’e kazandıracağız. Bebekler ve küçük çocuklar için özel olarak tasarlanmış kütüphaneyi onların dil gelişimini desteklemek, okuma alışkanlığı kazandırmak ve eğitimlerine erken yaşlarda başlamalarını teşvik etmek amacıyla hayata geçireceğiz. Tasarım diliyle bebeklerin merak duyularını harekete geçirecek olan bu kütüphane, sesli ve dayanıklı kitaplar, büyük resimler ve dikkat çekici desenleriyle onların dokunma ve inceleme alışkanlığı geliştirmelerine yardımcı olacağız.

9-SPORUN ENERJİSİYLE HAREKETLENEN NİLÜFER: Sayısı giderek artan koşu topluluklarının, her seviyede atletin yararlanabileceği açık atletizm pistleri yapacağız. Bisiklet yolları alanında Nilüfer ülkede öncü bir belediyedir. Biz bu geleneği daha iyi noktalara taşımak için özel bisiklet yolları ve şeritlerle bisiklet kullanımını teşvik edeceğiz. Kırsal turizmi canlandırmak ve doğal güzelliklerimizi tanıtmak için kırsal alanda dağ bisikleti yarışları düzenleyeceğiz. Paten pisti, squash ve kaykay pistleri, mahalle yüzme havuzları yeni dönemde Nilüferlileri bekleyen güzel işler olacak. 

Üçevler Mahallesi’ndeki mevcut spor tesislerine yapılacak tenis kortları ve sosyal tesislerle, Kurtuluş Mahallesi’ne yapılacak 12 bin 150 metrekare alanda yapacağımız Balkan Spor ve Kültür Merkezi, hem sportif hem sosyal anlamda Nilüferlileri çok mutlu edecek. Video oyunları üzerine oyuncuların bir araya gelip antrenman yapacakları, turnuvalara katılacakları ve diğer e-spor topluluklarıyla etkileşimde bulunacakları bir e-spor merkezi açmayı planlıyoruz.

10-KENDİ DE GENÇ OLDUĞU İÇİN GENÇLERİ ÇOK SEVEN NİLÜFER:
Gençlerin potansiyelini keşfetmeleri ve gelişmeleri için gerekli olanakları sağlamaya öncelik vereceğiz. Sanatta, sporda ya da farklı alanlarda yeteneklerini keşfedebilecekleri merkezler oluşturacağız.

Gençlerin dijital becerilerini geliştirecek sanal gerçeklik destekli öğrenmeler, yazılım ve kodlama maratonları gibi yeni nesil gençlik merkezlerini hayata geçireceğiz. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarına karşı güvenli, konforlu konaklama imkanı sunacağız. Yurtların ilkini Ertuğrul Mahallesi’nde hayata geçireceğiz.

CHP Nilüfer Belediye Başkan adayı Şadi Özdemir lansmana şu sözlerle son verdi, “Tarihte bir aşk masalıyla başlayan genç Nilüfer’in 25 yıllık hikayesi işte böyle yarım kalmayacak. Biz bu güzel hikayeyi yazmaya devam edeceğiz. Yeni sözlerle. Yeni yollarla. Yeni başarılarla. Yolumuz açık olsun. Tarih boyunca insanlar gittikleri yerlerde öncekilerin kalıcı izlerini bulmak, gidince de kalıcı iz bırakmak istediler. Biz iyi izler bulacağımıza inanıyoruz. İz bırakan herkese teşekkür ediyoruz.”ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:55
Güneş 05:43
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:37
Yatsı 22:18
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21