banner52

banner74

BTSO KOBİ Konseyi İlk Toplantısını Yaptı

BTSO KOBİ Konseyi Toplantısı’nda iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bursa gibi 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir üretim kentinin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için yeni yatırım alanları oluşturmak olmazsa olmazımız.” dedi.

EKONOMİ 20.08.2022, 20:21
BTSO KOBİ Konseyi İlk Toplantısını Yaptı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından sektörlerin gelişimine liderlik etmek amacıyla oluşturulan sektör konseyleri faaliyetlerini sürdürüyor. Kent ve ülke ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini artırmak ve sürdürülebilir büyümesine imkan sağlamak için çalışan BTSO KOBİ Konseyi’nin ilk toplantısı Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın da katıldığı toplantıda şehir içindeki düzensiz sanayi alanlarındaki KOBİ’lerin talepleri ve mekânsal planlama ihtiyacı değerlendirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki oda ve borsalar arasında ilk kez 2013 yılında BTSO tarafından sektörel konseylerin oluşturulduğunu söyledi. Sektörlerin gelişimi ve kamu-özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda konseylerin büyük bir rol oynadığını ifade eden Başkan Burkay, 25 konsey yapılanmasına ilave olarak KOBİ Konseyi’ni de oluşturduklarını belirtti.

“YENİ YATIRIM ALANLARI İLE ORTA İHRACAT SENDROMUNU AŞARIZ”
Bursa ve Türkiye’nin kalkınması açısından KOBİ’lerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Burkay, “KOBİ’lerimizin üretim ve ihracattaki gücünü korumayı ve şehrimizi ülkemizin zenginlik merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada en fazla önem verdiğimiz konuların başında mekânsal planlama geliyor. Bursa’nın toplam yüzölçümü içerisinde binde 8 paya sahip olan sanayi, kent ekonomisine yüzde 45 katma değer sağlıyor. Bursa şu anda Türkiye’de teknolojik dönüşüme en hazır kent konumunda. 4,5 dolarlık kilogram başına ihracat birim değeri ile Avrupa’nın birçok ülkesinden iyi bir performans sergiliyoruz. Zaten yüksek teknoloji üretmeden bu kadar sınırlı bir alanda 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak mümkün değil. Ancak Bursa, son yıllarda ihracatta 16 milyar dolar eşiğine takılıp kalmış vaziyette. Orta ihracat sendromu olarak tanımladığımız bu süreci aşabilmemiz için sanayiye ayrılan payı artırmamız gerekiyor.” dedi.

“KENT İÇİNDEKİ DÜZENSİZ SANAYİ ALANLARINDA 230 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR”
Bursa’daki sanayi alanlarının yüzde 47’sinin OSB’ler dışında kalan düzensiz sanayi alanı olarak tanımlandığını ifade eden Başkan Burkay, şehir içindeki bu firmalarda 230 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bu durumun Bursa’da trafik ve çevre sorunları gibi kronikleşen problemlere yol açtığını ifade eden Başkan Burkay, “Bu alanları mekânsal planlama ve akıllı şehircilik ile şehrin dışına taşımalıyız. Bursa’ya son yıllarda çok önemli altyapı yatırımları yapıldı. Şehrin doğu ve batı yakasında uydu kentlerle birlikte, otoyol, demiryolu ve liman bağlantılı, lojistik merkez ve arıtma tesislerinin yer aldığı, yeni nesil planlı endüstri alanlarının oluşturulması sanayimizin dönüşümüne imkan sağlarken; üretim ve ihracat değerlerimizi de yeni bir eşiğe taşıyacaktır. Mekansal planlama Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent haline gelmesinin önünü açarken, iş gücüne katılmayan hali hazırdaki 900 bin kişilik nüfusun istihdama katılımını da sağlayacak yeni yatırım alanları oluşturabilir. Bu konuda ilk etapta kent merkezindeki düzensiz sanayi alanlarında faaliyet gösteren 2.556 KOBİ’mizden taşınma taahhüdü almıştık. Sadece bu KOBİ’lerimizin 14 milyon metrekarelik yer talebi var. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve yerel yönetimlerimizin bu konuda destekleri ve olumlu yaklaşımları var. Büyükşehir Belediyemiz 1/100 binlik plan konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Kentin anayasası olarak değerlendirilen 1/100 binlik planın oluşturulmasında tüm taraflarla beraber iş dünyamızın da görüşlerini dikkate alarak çalışmalarını sürdüren Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkür ediyor, çalışmanın tüm kentin beklentilerini karşılayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Efkan Ala’nın da her zaman desteğini görüyoruz. BTSO olarak bizler iş dünyamızın iradesini beyan ediyoruz. Firmalarımız büyümek istiyor ve bunun için de yeni yatırım alanlarına ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

“İŞ DÜNYASININ DESTEKÇİSİYİZ”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa’nın Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bursa’ya son yıllarda çok sayıda ulaşım ve altyapı yatırımı yapıldığını hatırlatan Efkan Ala, “Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu ve son olarak hızlı tren hattı projesi Bursa’nın potansiyelini güçlendirecek önemli yatırımlar. Planlı sanayi bölgeleri oluşturmak, bu bölgeleri demiryolu ile limana bağlamak problemleri ortadan kaldırabilecek bir kurgu. TEKNOSAB bunun güzel bir örneği. İş dünyası ile çok iyi bir diyaloğumuz var. Hep beraber çalışıyoruz. Bursa gibi 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir üretim kenti için KOBİ OSB gibi projeler olmazsa olmaz. Bunu çözeceğiz. Merkezi ve yerel idare olarak bu ihtiyaçlara cevap vermek bizim öncelikli işimiz. Bursa bu konuda en avantajlı kentlerden biri. Bursa’da binde 8 gibi sınırlı bir paya sahip olan sanayinin hangi bölgelerde genişleyebileceğini belirlemek gerekiyor. Bursa’nın gelecek perspektifini görmek lazım. Biz iş dünyasının destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“1/100 BİNLİK PLAN KENTİN GELECEĞİNİ İNŞA EDECEK”
AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, kentin geleceğini inşa edecek 1/100 binlik çevre düzeni planı için çalıştıklarını söyledi. Konunun tüm tarafları ile istişarelerde bulunarak süreci yürüttüklerini belirten Gürkan, “Planlı sanayi konusu bizim olmazsa olmazımız. Sanayicilerimizden bu konuda çok fazla talep geliyor. Talepleri karşılayacak alanları planda belirlersek daha kolay ilerleyebiliriz. Trafik ve çarpık kentleşme gibi sorunların çözümü planlı sanayiden geçiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bunun adaletli bir şekilde yapılması taraftarı. Şu anda 2556 firmanın öncelikleri üzerinden hareket edeceğiz. Kolay bir süreç değil. Tüm tarafların katkısı ile şehrimizin gelecek 50 yılına yön verecek bir plan oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

KONSEY ÜYELERİ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ
Toplantıda farklı sektörlerde faaliyet gösteren konsey üyeleri de talep ve önerilerini dile getirdi. BTSO Gıda Tarım Hayvancılık Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Burhan Sayılgan, dört yıldan bu yana KOBİ OSB projesinin hayata geçmesini beklediklerini belirterek, “Bursa, düzensiz sanayinin hepsini planlı bir bölgede toplayacak imkana sahip. Konya, Kayseri, Adana ve İskenderun’da bunun örnekleri var. Gıda Konseyi Başkanı olarak bizim konseyimizde ve komitemizde yeni yatırım alanına geçmesi halinde ihracat ve istihdamını 5 kat artıracak 400’den fazla firma bulunuyor. Bursa’da bu çok büyük bir ihtiyaç ve bu işe bir nokta koyulması gerekiyor.” diye konuştu.

“BURSA SANAYİSİNE DÜZEN GETİRMEK İSTİYORUZ”
BARSİAD Başkanı ve KOBİ Konseyi Üyesi Arif Demirören, Bursa’nın düzenli bir şehir olması için gayret gösterdiklerini söyledi. Bursa’da imalatın yüzde 47’sinin düzensiz sanayi alanlarında gerçekleştiğini kaydeden Demirören, “Bursa’ya bu yakışmıyor. Kentimiz ihracatta artık yerinde sayıyor. Bursa üretimle kalkınsın, sanayi güçlensin diyoruz ancak sanayicilerimize binde 8’lik alan çok görülüyor. Bu konuda Sayın Bakanımızın desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KOBİ OSB BURSA İÇİN ELZEM”
Konsey Üyesi Cafer Yıldız, KOBİ OSB projesinin duyurusu yapıldığında ilk 15 günde 2.600’e yakın firmanın müracaat yaptığını hatırlattı. Yıldız, “Zor şartlar altında çalışan firmalarımız var. Bu proje Bursa için elzem. Gerek planlı kentleşme gerekse de sanayinin gelişimi açısından bu projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bugün Sayın Bakanımız Efkan Ala’nın da toplantımıza katılması bizim için güzel oldu. Sayın Bakanımızın desteklerini bekliyoruz.” diye konuştu.

“ÇALIŞAN KAPASİTEMİZİ 5 KAT ARTIRMAYA HAZIRIZ”
BTSO Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Turgay Güler, 1983 yılında yapılan Gıda Sitesi’nin artık sektörün ihiyaçlarına karşılık veremediğini söyledi. Güler, “Üzülerek söylüyorum ki Bursa, Türkiye’nin en kötü gıda sitesine sahip şehri durumunda. Bu şartlar altında bizim gelişip büyüme imkanımız yok. Avrupa’dan müşterimiz imalat yerimizi görmeye geldiğinde şaşkınlık yaşıyorlar. Bana bir yer gösterilirse ben çalışan kapasitemi 5 kat büyüteceğime söz veriyorum. Çünkü talep var.” dedi.

“KALIP SEKTÖRÜ ÇALI-KAYAPA ARASINA SIKIŞMIŞ DURUMDA”
KOBİ Konseyi Üyesi Serdar Burulday, kalıpçıların yer sıkıntısının büyük olduğunu ifade etti. Burulday, “Firmalarımız alan yetersizliğinden ötürü müşteri gelmesin diye dua eder hale geldi. Firmalarımız Çalı ve Kayapa arasına sıkışmış durumda. Buradaki üreticilerimiz küçük ölçekli olsa da ihracat potansiyeli yüksek firmalar. Altyapı imkanları gelişmiş, planlı sanayi alanlarına taşınmamız durumunda Avrupa ile daha güçlü şekilde rekabet edebiliriz.” ifadelerini kullandı.
 

“MÜŞTERİLER FABRİKAMIZI GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR”
KOBİ Konseyi Üyesi Veys Faruk Balkanoğlu, Küçükbalıklı ve Altınova’da dört ayrı alanda, 3-4 katlı binalarda ayakkabı imalatı yaptıklarını söyledi. Balkanoğlu, “Toplam 11 bin metrekare alanımız var ama dörde bölünmüş durumdayız. 150 kişi istihdam ediyoruz. Son iki yıldır ihracata ağırlık vermeye başladık. Yurt dışındaki fuarlara katılıyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Ancak müşterilerimiz yurt dışından fabrikamıza gelince şaşırıyorlar. Üretim alanlarımızı geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:33
Yatsı 22:12
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21