banner52

banner74

Mustafa Bozbey projelerini anlattı

CHP’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Mustafa Bozbey, Bursa için proje ve çözümlerini açıkladı.

SİYASET 01.03.2024, 10:27 04.03.2024, 15:54
Mustafa Bozbey projelerini anlattı

SUDE FİLİZ / TAHA TÜTÜNCÜ

CHP Genel Başkanı Özgür Özelin katılımıyla gerçekleşen CHP’nin Bursa aday tanıtım toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey planlarını, projelerini ve çözümlerini anlattı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, “Bursa için hayalini kurduğu şehri “Dağı yeşil, denizi mavi, havası temiz, suyu berrak, yolları parkları cıvıl cıvıl, evleri sağlam ve dükkanları dolu bir Bursa hayal ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, “Hayal kurmak yetmiyor, akılla ve planla çalışmak gerek. Çok çalışmaya hazırız  ve Bursa’nın buna ihtiyacı var.”dedi.

Mustafa Bozbey, "Nilüfer Türkiye'de örnek ve tek yerleşke. Önce şu konuda netleşelim. Bir insanın en önemli projesi geçmişte yaptıklarıdır. Bir konuda tecrübeye sahipseniz referansınız geçmişinizdir. Ben uzun uzun çözümlerimi anlatmadığım zaman projesi yok diyorlar. Olmaz mı? Bir kent projesiz, plansız, programsız yönetilebilir mi?

Yeni bir plan yapılamadığı için de kentimiz hala 1990 yılından kalma çevre düzeni planı ile idare ediliyor. Bursa bu sürede de yarı yarıya büyümüş olmasına rağmen plan yok. Ama mega projelerimiz var diyorlar. E trafik ne olacak diyorsunuz." "Mega projelerimiz var." Evlerimiz dayanıksız, havamız kirli, esnaf perişan diyoruz. "Ama mega projelerimiz var" diyorlar.

Bursa'nın sokağa atacak parası yok. Boşa harcayacak zamanı da yok. Boş lafa karnımız tok. Bizim akıllı planlı uygulanabilir projelerimiz var." dedi.

‘’5G BAĞ SİSTEMİ KURACAĞIZ’’

Hedef politikaları dahilinde oluşturdukları 5G sisteminin açılımını ‘Gelişen, Güçlenen, Güvenli, Geçinen ve Gülümseyen Bursa’ olarak yaptı. 5G teknolojisi nasıl mobil ağlar ile dijital bağlar kuruyorsa biz de kentimizde herkese ulaşabilecek ağları, hiç kimseyi dışlamayacak bağları kuracağız’’ diyen Bozbey, Bursa için projelerini sıraladı.

BURSA 2050 VİZYONU

‘’Dağımız, denizimiz, tarım alanlarımız, tarihi turistik değerlerimiz ve nitelikli insan gücümüz var . Bursa’mızın geleceğini şansa bırakmayıp adil katılımcı ve dirençli bir şehir olması için stratejik plan oluşturacağız. Bu çerçevede ivedilikle bir Planlama Ajansı kuracağız ve içinde akademik oda temsilcileri ve üniversitelerimizin de olacağı Bursa akademik kurulunu hayata geçireceğiz. Bu sayede; ulaşım, sanayi, kültür ve turizm, demografik yapı, sektörel, kırsal alan, yeşil alan stratejilerine yönelik master planları yapacağız. Katılımcı bir süreçle öneriler oluşturularak 1/100.000 ölçekli planın hazırlanması ve onaylanması ile Bursa’nın 2050 vizyonunu yani anayasasını hazırlayacağız.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm planlarımızı mikro bölgelemeler ve analiz çalışmalarına göre katılımcı süreçlerle hazırlayacağız. İnşaat proje ve sözleşmelerinden başlayıp hak sahiplerine teslim edilmesine kadar olan süreçte, Belediye olarak vatandaşımızın yanında yer alacağız. Kentsel dönüşüm süresince kullanılmak üzere öncesinde yapacağımız konutlarda, inşaatların yapım süresi boyunca hak sahibi vatandaşlarımız kalabilecek. Kentsel dönüşüm 2 katlı evleri yıkıp yerine 10 katlı binalar yapmak kentsel dönüşüm değildir. Olsa olsa rantsal dönüşümdür. Her şeyi düşünmeli, planlı, adil ve şeffaf olmalısınız.

YENİDEN YEŞİL BURSA

Yeniden Yeşil Bursa’yı oluşturmak için yapacağımız çalışmalarla Türkiye’ye örnek olacağız ve 1 milyon ağaç dikerek Bursa’mızı hak ettiği yeşiline kavuşturacağız.

MEYDAN PROJELER

İlçelerimizde her türlü açık etkinlik, gösteri, festival, konser, miting yapılabilecek. Kentlinin buluşma noktası olacak meydanlar yapacağız.  

ULAŞIM

  • -Metro: Amacımız Bursa’da herkesin yürüme mesafesinde toplu taşımaya ulaşabilmesi olacak. Hafif Raylı Sistemden sonra nihayet Bursa’mız bizim dönemimizde Metro ile tanışacak. 18 kilometrelik M1 hattıyla Hamitler’den Paşaçiftliği’ne, 14 Kilometrelik M2 hattıyla Paşaçiftliği’nden Otosansit’e, 5 kilometrelik M3 hattıyla Şehir Hastanesi’nden Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ne, 10 kilometrelik M4 hattıyla Uludağ Üniversite’sinden Kayapa Sanayi Bölgesi’ne, Metro çalışmalarımızı başlatacağız.
  • -Füniküler: Arabayatağı-Mimarsinan, Altıparmak-Millet Hastanesi, Arapşükrü-Tophane, ve Emirsultan-Teleferik arasında 4 adet Füniküler hattı planlıyoruz.
  • -Metrobüs: Geçit’ten başlayarak Mudanya’da son bulacak olan Metrobüs hattıyla ise Bursalıların denize kavuşmasını kolaylaştıracağız. Ayrıca; 30 kilometrelik Yeni Kuzey Bulvarı ile 21 kilometrelik Güney Bulvarı çalışmalarını başlatacağız.

AÇIK - KAPALI - YERALTI OTOPARK SİSTEMLERİ

Toplu ulaşımın kullanımını kolaylaştırmak için Başta Raylı Sistem istasyon noktaları olmak üzere otopark sorununun olduğu yerlerde ihtiyaca yönelik açık, kapalı ve zemin altı mekanik, çok sayıda araç kapasitesi olan otoparklar yapacağız.  

GENÇ PARK

Gençlere, kız ve erkek çocuklarına duyarlı ve onları kapsayan kamusal alanlar tasarlanmasını içeren Genç Park Projemizi hayata geçireceğiz. Özellikle 12-18 yaş grubu için sosyal uyum ve diyaloğu odağa alarak, gençlerin ve çocukların buluşabileceği, tasarımını da birlikte yapabilecekleri kamusal alanlar oluşturacağız.

GENÇ BURSALI AĞI

Genç Bursalı Ağı projesiyle Çocuk ve Gençlik Meclislerinin tüm kente yayılımını sağlayacağız. Hem katılımcı profilinin çeşitlenmesini hem de etkinlik düzeyini arttıracağız.  

GENÇ BÜTÇE

Gençlerin kente dair ürettikleri fikirlerin diğer önceliklerin arkasında kalıp gözden kaçmasını önlemek  gerekir. Bu sebeple gençler tarafından önerilen, tasarlanan, geliştirilen projelere özel bir bütçe ayıracağız.  

ENGELLİ HİZMETLERİ KATILIM KOMİSYONU

Bursa’mızda engelli bireylere yönelik belediye bünyesindeki tüm hizmetlerin… engelli bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanması ve yeniden yapılandırılması için Engelli Hizmetleri Katılım Komisyonu oluşturacağız.

GEÇİCİ SOSYAL KONUT PROJESİ

Ülkemizde oluşan barınma ve konut krizine destek olmak amacıyla; kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle ev problemi yaşayan vatandaşlarımıza, yoksulluk yaşayanlara, engelli bireylere ve bekâr annelerimize. 1 yıl boyunca düşük kira ile belediyeye ait geçici konutlarda konaklama sağlayacağız.

ENGELSİZ FABRİKAM

Oluşturacağımız Engelsiz Fabrikada iş dünyasına kazandırılmaları güç olan engel gruplarındaki bireylere istihdam sağlayacağız. Engelsiz Fabrikada üretilen ürünler üniversite öğrencilerimize, anne adaylarımıza ve askerlerimize verilecek olan ücretsiz destek paketlerinde yer alacak. Fabrika’nın içinde oluşturulacak atölyelerden çıkan ürünleri vatandaşlarımızla buluşturarak. Hem istihdam alanı oluşturacağız hem de kamu kaynaklarından tasarruf sağlayacağız.

KIRSAL DESTEKLER

Küçükbaş hayvan besicisine nakdi destek, yem desteği ve hayvanlar için aşı desteği sağlayacağız. Dağ bölgesindeki nüfusumuzun kalıcı olması, mutlu olması, üretmesi ve ürettiğinin karşılığını alması için organik tarımı, hayvancılığı, kırsal ve kaplıca turizmini destekleyeceğiz. Ucuz ve sağlıklı gıdaya erişebilmek için tarım ve hayvancılığı destekleyerek çiftçimize; mazot, tohum ve gübre desteği vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza içine 2000 TL yüklenmiş HALKKART'ları vereceğiz ve istedikleri esnaftan alışveriş yapmalarına olanak sağlayacağız. Ayrıca yine zorluk yaşayan ailelerin ilkokula giden çocuklarına KANTİN KART ile destek olacağız.

GÜÇLÜ ESNAF GÜÇLÜ BURSA

Bursa’mızın önemli bir dayanak noktası da esnafımız. Halkımıza ulaşmak için yaptığımız her türlü yardımı esnafımız aracılığıyla yapacağız. Çünkü onlar sadece ticaretin bir parçası değil. Bizim değerlerimizin, geleneklerimizin, hayatımızın da önemli bir parçası. Siz hiç üç harfli marketlere çocuğunu emanet eden kimse gördünüz mü? Ama mahallelerde çocuğu bakkala, anahtarı fırıncıya emanet ederler. Çünkü onlar sadece ticarethane değil, onlar bizim komşularımız, baş tacımız.

BURSA DEVLET OPERA VE BALESİ

Güzel Bursa’mız Türkiye'nin 4. büyük kenti olmasına rağmen Bursa Devlet Opera ve Balesi’nin kurulması için girişim başlatıp tüm Türkiye’ye örnek olacak bir opera binası inşa edeceğiz.

BURSA KÜLTÜR YOLU

Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Evliyalar Şehri Bursa’mızın doğu ucundan batı ucuna uzanan Külliyeler ve Hanlar Bölgesi arasında kesintisiz, yeşil, tarih kokan ‘Bursa Kültür Yolu’ oluşturacağız. Bu rotanın yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi olmasını sağlayacağız.

KAPLICALARIN SAĞLIK TURİZMİNE KAZANDIRILMASI

Bursa’mızın kaplıcalarını ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtmak zorundayız. Özellikle Çekirge ve Kükürtlü bölgelerinde gerçekleştireceğimiz yeni bir planlamayla ulusal ve uluslararası sağlık kongrelerine ev sahipliği yaparak sağlık turizmimizi geliştireceğiz.’’

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:38
Yatsı 22:19
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21